Час књижевности у Ферхат-пашиној џамији

Догађај број: 85
Ученици ИБ1 бањалучке Гимназије су заједно са својом професорицом Бранком Љубојевић у петак, 7.2.2020.године имали прилику да посјете џамију Ферхадију поводом истраживања о актуелном дјелу које обрађују на часовима српског језика и књижевности. Ишчитавајући роман „Зовем се Црвено“ турског писца Орхана Памука сусрели су се са исламском умјетношћу, филозофијом и културом, а нарочито сликарством те су одговоре на нека питања потражили у најљепшој и најпосебнијиј џамији у Босни и Херцеговини.
Џамија Ферхадија, која се налази у самом центру Бање Луке, представља значајан религијски, али и куртулорни објекат. Ученици су имали прилику обићи џамију уз пратњу представника Исламске зајендице, једног од градитеља џамије у претходном периоду, али и са хафизом, који су их љубазно примили и угостили. Радо су одговарали на многа питања ученика о наведеном елементима исламске културе и умјетности који се помињу у дјелу и покушали заједно са њима дотакнути дубље теме у дјелу. Обилазак џамије, нова сазнања и лијепо дружење су ученицима приредили интересантан и пријатан час књижевности који ће свима остати у сјећању.
Постављено: 24.02.2020.