IB Програм

CAS

CAS – Креативност, Акција и Служба, је обавезан дио IB програма који ставља нагласак на значај живота изван школе. Кроз CAS активности ученици сарађују са бројним социјалним, културним и спортским институцијама како би развили друштвене вјештине и дали свој допринос развоју локалне заједнице. На тај начин CAS представља извјесну противтежу академској засићености која може да се јави у оквиру захтјевног школског програма.

Учешћем у CAS активностима ученици развијају различите особине као што су посвећеност, предузимљивост, креативност, емпатија и одговорност према свим члановима заједнице. Поред свеобухватног развоја ученика, један од основних циљева CAS-а је и њихово активно укључивање у живот локалне заједнице.

Активности из области креативности

• Креативне радионице за посебне прилике организоване при школи као што су израда украса и извођење представе за дјецу поводом Светог Николе, поставка „IB трга“ приликом прославе 115. годишњице школе, израда честитки за Нову годину и 8. Март и многе друге
  • Индивидуална чланство у неким од креативних група и секција како при школи тако и у локалној заједници (плесне школе, музичке школе, КУД-ови, позориште, драмске и ликовне секције и др)

Активности из области акције

• Организовање пјешачких и бициклистичких тура по природи под менторством CAS координатора
  • Чланство у спортским секцијама школе
  • Чланство у спортским клубовима у локалној заједници

Активности из области службе

• Инструктивна настава за дјецу која бораве у Дјечијем дому „Рада Врањешевић“
  • Волонтирање у ЗЗФМР „Др Мирослав Зотовић“
  • Волонтирање при ОКЦ-у
  • Волонтирање у центру за стара лица
  • Волонтирање у оквиру акције „Оброк љубави“
  • Инсруктивна настава при којој ученици организују допунску наставу и подучавају своје колеге

Посебна група активности су и оне при којима ученици обиљежавају дане који су од свјетског значаја као што су Свјетски дан борбе против AIDS-a, Свјетски дан борбе против дијабетеса, Свјетски дан животне средине, Свјетски дан пасте, Међународни дан старих лица, Свјетски дан воде, Свјетски дан Црвеног крста и др.

Наше активности можете редовно пратити у IB новостима.