Школско такмичење из демократије: Пројекат "Ја, Грађанин"

27. фебруар 2018. године

У четвртак, 22. фебруара, у читаоници наше школе одржано је већ традиционално школско такмичење у оквиру пројекта “Ја грађанин”. Пројекат се реализује у склопу предмета демократије у свим одјељењима четвртих разреда.

Дванаест одјељења је добило задатак да изабере један од актуелних проблема нашег друштва и покуша разрадити план рјешења. У свему је један од најбитнијих фактора организација. Одјељења су радила као мали колектив у коме је сваки ученик имао своје задужење. Поред истраживања путем интернета, анкета, разговора са представницима владиног и невладиног сектора, они су се оглашавали и путем медија (портали, презентације, друштвене мреже). Свако одјељење је такође морало направити четири портфолија уз помоћ којих су изложили свој пројекат. Он се састојао од: објашњења проблема, мјере јавне политике, стратегије одјељења и плана акције.

Теме о којима се разговарало ове године су: “Развој јавне туристичке инфраструцтуре” IV1

“Бањалука- културна престоница 2024” IV2

“Како помоћи слијепим и слабовидим лицима?” IV3

“Застарјелост уџбеника у РС” IV4

“Промоција спорта и здравља” IV5

“Заштита и спровођење права животиња” IV6

“Ријалити шоу” IV7

“Педагошка спремност професора” IV8

“Пси луталице” IV9

“Вршњачко насиље” IV10

“Школске кантине” IV11

“Јавни превоз” IV12

Трочлану комисију су чинили: психолог, Гордана Касагић, социјална радница, Јелена Лакић и професорица филозофије, Ана Галић.

Побједник такмичања било је одјељење IV3 које је, по мишљењу комисије, најефектније изложио свој веома добро разрађен портфолио.

Честитамо свим ученицима коју су се показали као веома активни грађани свог града и изразили жељу да учествују у овом такмичењу, а посебне честитке иду ученицима побједничког одјељења, који су свом разреду донијели заслужену побједу. Надамо се да ће се пројекат “Ја, грађанин” наставити у предстојећем периоду једнако успјешно као што се то дешавало и претходних година.

Селма Ибрекић IV11

Уна Зубер ИБ2