ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА “САВРЕМЕНИ ПРИСТУП ФОТОГРАФИЈИ '99”

16. мај 2018. године

Сви који се ових дана нађу у холу Гимназије имају прилику да погледају изложбу фотографија чији су аутори ученици четвртих разреда наше школе. Изложба је постављена у четвртак, десетог маја, а њен идејни творац је професорица ликовне културе, Татјана Боснић Ратковић.

У оквиру редовног часа ликовне културе, матуранти су имали практични рад инспирисан мотивима и техникама модерне умјетности о којој су учили ове године. Ученици су могли комбиновати елементе оптичке умјетности, поп арта, стрипа, графичког дизајна и колажа. Нешто више о изложби и њеном настанку нам је рекла професорица ликовне културе, Татјана Боснић Ратковић.

·       Како сте дошли на идеју да организујете изложбу?

Тема је била у оквиру вашег редовног часа, у суштини у оквиру савремене умјетности. Било је потребно да покажете своју креативност. Најбољи примјер за то је била фотографија кроз поп арт филтер или неки други облик њеног образовања . Оно што је занимљиво у вези са тим фотографијама је то што сте успјели да испоштујете главне особине које фотографија треба имати и да то што се налази на фотографији искористите у форми фотомонтаже. Свако је имао прилику да  фотомонтажу уради на свој начин. Могло се сјећи на разне начине, комбиновати, уништити или урадити као графички дизајн.

·    Да ли је ово био начин да покажете ученицима како користити модерне технологија на један другачији начин уз помоћ којег они могу изразити и развијати своју креативност и иновативност?

Наравно, ја сматрам да се савремена технологија треба користити на позитиван начин. Ово је заправо био један такав примјер.

·       Како сте Ви задовољни ученичким радовима?

Заиста сам одушевљена! Неки су то одрадили само да би одрадили, а неки су се потрудили и дјела су стварно одлична. Када сам видјела колико су труда многи уложили било ми је жао да све то остане у некој фасцикли или фолдеру, а да други то не виде.

Позивамо све да у наредном периоду погледају изложбу. Надамо се да ћете уживати у изложеним фотографијама!

Моника Милановић IV11

Селма Ибрекић IV11