Дан франкофоније

1. април 2017. године

Дана 30. марта 2017. године у бањалучкој Гимназији свечано је одржан дан франкофоније, који наша школа обиљежава већ неколико година. Ученици наше школе под вођством професорице Јасмине Глишић припремили су садржајан програм који је приказан и у Француском културном центру, али и у холу Гимназија.

Церемонију је отворио ученик Филип Бештић из II1, који је у неколико реченица описао француски живот и културу, стављајући акценат на француску пријестоницу, Париз. Наставак приредбе је био изразито динамичан и сликовит. Професори и ученици бањалучке Гимназије имали су прилику да виде потешкоће и проблеме које су задесиле нашег држављанина Божу - фр. Бојо , који је отпутовао у Париз како би  видио прелијепу Француску и шармирао  дјевојку Натали. Приликом боравка у француској кафани Бохèме, Божо показује своје незнање  француског језика те никако не може да се сјети како се на француском каже пасуљ. Међутим, Божо убрзо схвата да ниједна земља и ниједна  овоземаљска љепота не може да се пореди са отаџбином те он напушта Натали, која проналази новог момка. За ову представу велику похвалу заслужују главни глумци : Срећко Ђурашиновић из IV7 те Ана Милетић из III3 . Публика  је могла да ужива и у веома софистицираним и познатим француским хитовима  групе Заз и пјевача Maitrè Gims у изведби наших  ученица  Милице Аћић из II11, Анђеле Диљевић из II2, Милане Миљковић из II5, Саре Каралић и Иване Штековић из II10, Мие Малешевић из III11 и Мирјане Кецман из III8. Кључну улогу у одржавању овог догађаја одиграле су професорице француског језика и књижевности Јасмина Глишиц и Николина Макивић, које су марљиво радиле са ученицима како би ова приредба била потпуна. Ова манифестација је завршила честиткама нашем ученику Срећку Ђурашиновићу, који је освојио прво мјесто на републичком такмичењу из француског језика, које је одржано на Филолошком факултету у Бањалуци, а  као главну награду Срећко је добио десетодневно путовање у Француску. Срећан пут  Срећко!

Милош Травар III2