Akademija bolja od sebe

Nakon himne najvećem srpskom prosvetitelju, učenik Srđan Barašin održao je svojevrsnu uvodnu riječ – besjedu kojom je pobijedio na školskom takmičenju u besjedništvu u decembru, pod nazivom Svetosavlje me uči kako da budem bolji od sebe. Srđan nas je pozvao da budemo otvoreni prema promjenama i odlukama; da budemo odvažni na putu ka uspjehu na kojem je potrebno ne samo žrtvovati svoje slobodno, često protraćeno vrijeme, nego upoznati i uložiti i cijelog sebe u vlastiti razvoj. Ohrabrio nas je da, kao i Sveti Sava, kucnemo na kapiju manastira gdje žive naše ideje, i ta kapija neće ostati zatvorena. Program je nastavljen pozdravnom riječju direktora škole, Zorana Pejašinovića. On je poželio dobrodošlicu svim gostima, kojih je ove godine bilo u izuzetno velikom broju i koji su nam došli iz raznovrsnih državnih i gradskih institucija. Ovom prilikom naša škola je imala posebnu čast da ugosti i generalnog konzula Republike Srbije, njegovu ekselenciju Vladimira Nikolića. Prisutni su imali priliku da čuju i dijalog najboljih priča o tome šta znači biti gimnazijalac. Naime, članovi udruženja Gaudeamus, profesorica Ljiljana Stanar i profesor doktor Aleksandar Lazarević, uručili su nagrade pobjednicima literarnog konkursa pod nazivom Jednom gimnazijalac – uvijek gimnazijalac: Dragojana Ristić i Luka Trivunović, učenici trećeg razreda naše škole, dobili su po petsto dolara za troškove maturske ekskurzije. Ove vrijedne nagrade omogućio je bivši učenik naše škole, doktor Arsen Panković koji živi u Americi. Dragojana i Luka čitali su odlomke iz svojih radova i tako nam pokazali da biti gimnazijalac znači svakodnevno prevazilaziti sebe, težiti višem i ne miriti se sa preprekama i ograničavajućim navikama. Akademija je nastavljena u dijaloškoj formi i u tonu borbe suprotstavljenih ideja – na scenu su izašle dvije velike grupe učenika, takozvani crni i bijeli horpusi, predvođeni Srđanom Barašinom i Milicom Malešević. U ovom efektnom scenskom nastupu prikazan je razgovor – ili rat – dvije strane ličnosti unutar jedne mlade osobe: jedne koja se raduje budućnosti i jedne koja zbog isuviše gorke sadašnjosti ne vidi ni budućnost ni nadu. Priča o Rastku Nemanjiću ukrstila se i sa pričom o Malom Princu, jer ih obojicu odlikuje radoznali, otvoren, dječiji pogled na život, i jer su obojica prihvatili nebeski poziv putem pjesme zvijezda. Kroz novu borbu riječi, ovaj put Marka Romića i Srđana Barašina, dotakli smo se i pitanja o materijalističkom pogledu na svijet. Ponovo smo se utvrdili u saznanju da čitanjem i neprestanim učenjem stičemo i održavamo svoju snagu, rastemo i cvjetamo. Kada završimo sa unutrašnjim razvojem, onda počinjemo da razvijamo druge oko sebe, da gradimo. Kako to izgleda pokazao nam je Luka Radoš, učenik drugog razreda. On je u neobičnom performasu olovkom slikao i ciglom gradio pred našim očima. Stiče seutisak da bi se, uz malo dorade, antički horpusi, kao simbol borbe dobra i zla u svakom čovjeku, i performans, mogli igrati na pozorišnim daskama širom zemlje. Sveti Sava je čitao, i gradio, i nije posustajao razvijajući i sebe i druge. I učenici naše škole neumorno grade. Ove godine posebno su se istakli graditelji Nemanja Štrkić i Marko Malinović, učenici četvrtog razreda, koji su napravili aplikaciju Virtuelna Gimnazija Banja Luka i svečano je pustili u rad na Akademiji, a zatim i članovi Multimedijalne sekcije i Filozofske sekcije, kojima je za njihov projekat Pitam se uručena i nagrada od strane direktora računarske firme East Code, gospodina Miroslava Matića. Balski ples učenika Plesne sekcije zatvorio je ovogodišnju Svetosavsku akademiju, na kojoj smo se opet ispunili ponosom, kako zbog našeg naslijeđa i tradicije, tako i zbog budućnosti koju će obilježiti nove generacije – one koje je svetosavlje naučilo kako da budu bolji od sebe, svakog dana pomalo i za korak više; one koje će od svojih snova sazdati bolju i ljepšu javu. Lara Simović IVIB

Повезани чланци