BaLMUN drugi dan

13. 4. 2024. godine, Banjaluka

Drugi dan 11. međunarodne BaLMUN konferencije prošao je u diskusiji o prevazilaženju izazova koji su zajednički cijelom svijetu i zahtijevaju zajednička rješenja. Današnje diskusije pokrivaju teme od klimatskih promjena i ekonomske nejednakosti do državnih konflikata i zdravstvenih kriza. Simulacija efektivne internacionalne kooperativnosti bila je glavni cilj u komitetima. S obzirom da se povodom ove manifestacije više od trista srednjoškolaca okupilo u Banjoj Luci zasjedanja su realizovana na dvije lokacije – UPS i Gimnazija Banjaluka.

Istorijski komitet u Gimnaziji vodio je rasprave kroz simulaciju Pariske mirovne konferencije 1919. godine čiji cilj je bio kreiranje mirovnih sporazuma dražava Antante i Centralnih sila. Učesnici su posebnu pažnju usmjerili prema predstavnicima Austrougarske, Njemačke i Otomanskog carstva, stavljajući pred njih mnoštvo etičkih pitanja. Iako su prethodnog dana već otvorili ovu temu, današnji dan je za delegate ovog komiteta bio daleko važniji, jer su morali da odrede granice novih država nakon Prvog svjetskog rata.

Jedan od internacionalnih delegata Istorijskog komiteta Haozhen Li rekao nam je: ,,Mislim da Banjaluka nudi mnogo lijepih prizora, a najviše mi se sviđa vjerski diverzitet koji grad nudi. Prije BaLMUNa sam posjetio MUN u Moskvi. Smatram da je u Banjoj Luci veoma prijatna atmosfera koja nam omogućava da ravnopravno komuniciramo.”

Komitet za sigurnost, koji je takođe zasjedao u banjalučkoj Gimnaziji, kroz svoje diskusije istakao je izraelsko-palestinski sukob i pitanje sigurnosti civila u Pojasu Gaze. Naglasili bismo i važnost rasprave Sjeverne Koreje i Izraela, kako zbog sjajnog izlaganja delegata, tako zbog već poznatih kontroverzi vezanih za pomenute države.

Društveni i humanitarni komitet bavio se pitanjem zdravstvene njege i zaštite u zatvorima. Razvijene zemlje su osudile ekonomiju i zapuštenost zatvora u zemljama Trećeg svijeta. Posebno aktivni bili su delegati Kine i Venecuele. U toku konferencije stigle su ,,fleš njuz” (blic vijesti) o svirepom ubistvu kineskih zatvorenika, što je značajno uticalo na tok diskusije i konačne zaključke.

O zaštiti podataka na internetu i internet zlostavljanju bilo je riječi na Ekonomskom i finansijskom komitetu. Učesnici, u sklopu ove teme, razmatrali su da li međunarodni fond treba da bude usmjeren na zaštitu na internetu ili akcenat staviti na edukaciju mladih.  

Komitet za razoružavanje osvijetlio je pitanje ugrožavanja civila posredstvom testiranja biološkog i hemijskog oružja koje provode svjetske sile. Ključni dio zasjedanja bila je vijest o napadu SAD-a na Siriju, što je dovelo do najzanimljivije diskusije drugog dana BaLMUN konferencije.

Autori teksta: Anđela Budiša, Milica Aničić, Marija Šobot, Luka Grgić.

Lektorisali: Milijana Šegrt i Zlata Hadžić Bajrić.

Fotograf: Una Milošević.

Повезани чланци