BaLMUN konferencija – BaLMUN tradicija se nastavlja

Da li ste ikada pomislili da Banjaluka, makar na kratko vreme, može postati jedan od centara sveta i da će se u njoj rešavati sudbina naše planete? Verujte da je u periodu od 25. do 27. aprila 2014. godine tako i bilo. U Banjaluci je održana druga, sada već tradicionalna BaLMUN konferencija.Ovo kratko ime ima veliko značenje, BaLMUN je BanjaLuka Model Ujedinjenih Nacija koja predstavlja simulaciju rada Ujedinjenih Nacija. Na ovoj konferenciji je učestvovalo 230 srednjoškolaca iz BiH, regiona i Evrope. Oni su svojim trudom, radom i zalaganjem pokušali da pronađu rešenja za aktuelne svetske probleme. Rad mladih bio je organizovan kroz sednice pet različitih komiteta.SAVET BEZBEDNOSTI (Security Council) koji je zasedao u Narodoj biblioteci i na kome je raspravljano o problemima u Ukrajini i drugim pitanjima koja ugrožavaju trenutno svetsku bezbednost.SOCIJALNI, KULTURNI i HUMAITARNI komitet (Social, Cultural and Humanitarian Committee) čije su sednice održane u amfiteatru Doma omladine i koji se bavio problemima borbe protiv krijumčarenja ljudi i trgovine ljudskm organima.KOMITET ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE (Environmental Committee) sa sedištem u Muzičkom paviljonu parka Petar Kočić i temama: postizanje ekološke ravnoteže i implementacija principa sadržanih u Konvenciji o zaštiti biodiverziteta.MEDITERANSKI komitet (Mediterranean Committee) smeštenom u prostorijama Gimnazije Baljaluka koji se bavio problemima sprečavanja iscrljivanja prirodnih resursa u zemljama Mediterana i promovisanje obnovljivih izvora energije.KOMITET ZA RAZVOJ (Development Commission) čije su sesije održane u Domu omladine, a debate vođene na teme unapređenje i implementacija Milenijumskih Razvojnih Ciljeva i smanjenje siromaštva.U tri užurbana, veoma zaposlena dana delegati su marljvo radili, debatovali, pregovarali i diskutovali na zadate teme. Cilj ove konferencije je da mladi ljudi nauče jezik diplomatije i načine formalnog pregovaranja u UN-u. Prema pravilima svaki delegat predstavlja po jednu zemlju članicu Ujedinjenih Nacija (ali ne onu iz koje sam dolazi) i reprezentuje stavove te zemlje. Zvanični jezik MUN konferencija je engleski. Lepota ovih konferencija i ovakvog načina rada je što mladi nauče mnogo o zemljama koje predstavljaju, poboljšaju svoj engleski jezik, unaprede svoje veštine govora i na kraju, iako ne manje važno, steknu nova poznanstva i prijateljstva. Prednost je i u tome što mladi ljudi nauče da iznose i brane svoje stavove i da njihov glas može nešto da promeni. Kako su to i stari Latini rekli – Non scholae sed vitae discimus!Domaćini BaLMUN-a su profesori i učenici Gimnazije Banjaluka koji su ujedno bili i učesnici na konferencijama, u ulogama obezbeđenja (security) , logističke podrške (staff) , delegata (delegates) i predsedavajućih (chairs).Uloga generalnog sekretara (secretary general) poverena je Sari Stajčić, a direktor (BaLMUN director) cele konferencije je prof. Žana Stević.Osim zvaničnog dela konferencije, donošenja rezolucija, ne manje važno bilo je i druženje svih učesnika u slobodnim satima. U Gimnaziji je bilo organizovano veče ,,Ja to znam;; gde su BaLMUN-ovci pokazali široku lepezu svojih talenata kroz pesmu, ples i glumu. Domaćini su se potrudili da goste upoznaju sa lepotama grada Banjaluke, sa našom kulturom, muzikom kao i lokalnom hranom i pićem.BaLMUN 2014. godine će svima nama ostati u lepom i nezaboravnom sećanju i nadamo se da ćemo i sledeće godine uživati u čarima nečeg ovako neobičnog i interesantnog. BaLMUN postaje tradicija naše škole i našeg grada koja će, nadamo se, živeti i u godinama koje dolaze.Teodora Pavlović

Повезани чланци