Dr Hava Baruh u Gimnaziji

Učenici Gimnazije imali su priliku da se upoznaju sa stradanjima Jevreja, Srba i Roma u Drugom svjetskom ratu kroz predavanje gospođe Have Baruh koje je održano u Čitaonici sa početkom u 16 časova, a koje je predvodila gospođa Mira Grbić iz Ministarstva prosvjete i kulture. Predavanje je pojasnilo neke od osnovnih pojmova u vezi sa holokaustom, kao i sa sjećanjem na njega. Upravo ta iskustva služe srpskom narodu kao putokazi u formiranju adekvatne kulture sjećanja i pamćenja svojih sunarodnika koji su bili žrtve genocida. Gospođa Hava Baruh, profesor Međunarodne škole pri Memorijalnom centru Jad Vašem koja je i šef njegovog Evropskog predstavništva, uspjela je da približi publici stradanje i posljedice stradanja Jevreja. Svrha predavanja je da se javnost upozna sa žrtvama istrebljenja kako njihova žrtva ne bi ostala nezapamćena, te kako se takvi događaji više ne bi ponavljali jer kako reče gospođa Baruh: neki preživjeli holokaust nisu zamijenili slobodom, jer neki ljudi nakon njega nikad nisu uspijeli da nastave sa normalnim životom. Gimnazijalci su se u kratkoj videoreportaži gospođe Radmile Karanović, urednice radija RTRS-a, takođe, upoznali sa radom grupe profesora koja je boravila u Jerusalimu prošle godine. Obuka ovih profesora, među kojima su bila i tri iz naše škole, vršena je jer se radi na uvrštavanju učenja o holokaustu u nastavni program u Srpskoj, a istovremeno bi se razvio i koncept obrazovnog i komemorativnog pristupa genocidu nad Srbima, Romima i Jevrejima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Publici se obratio i istoričar Željko Vujadinović sa banjalučkog Filozofskog fakulteta. Uslijedila su i pitanja zainteresovanih đaka o temi o kojoj se kod nas ipak nedovoljno zna. Jad Vašem je, inače, zvanični memorijalni centar za jevrejske žrtve holokausta. Nalazi se na Brdu sjećanja (Har Hazikaron) u Jerusalimu. Osnovna namjena muzeja je dokumentovanje stradanja šest miliona Jevreja tokom holokausta za vrijeme Drugog svjetskog rata. Muzej je osnovan 1953. godine zakonom koji je donijela Skupština Izraela (Kneset).Nikolina Čeko

Повезани чланци