Koledž ujedinjenog svijeta u Banjoj Luci: IBevci mijenjaju svije(s)t

IB program Gimnazije Banja Luka jedan je od tri IB programa koji se provode u Bosni Hercegovini. Koledž ujedinjenog svijeta takođe radi prema programu Međunarodne mature, tako da je saradnja između ovih škola veoma prirodna i očekivana stvara. Međutim, kako je u čudnim vremenima i na neobičnim prostorima ono očekivano u stvari neizvodljivo, nimalo ne iznenađuje činjenica da već godinama ne psotoji institucionalna niti bilo kakva druga sardanje ove dvije škole, ako izuzmemo MUNiM konferenciju kojoj se banjalučki gimnazijalci svake godine odazovu. Zašto je ovo ovako ili zašto je postalo ovako, iskreno, nije nam jasno, a sada već više nije ni važno.Ova petodnevna radna posjeta, ali ovaj put istinski radna, organizovana je zahvaljujući ljudima koji se osjete i prepoznaju u jednoj i nejvrednijoj prosvetnoj težnji, a to je obrazovanje u najširem smislu riječi, ono formalno i ono neformalno, ono institucionalno i vaninstitucionalno… Profesorice srpskog jezika i književnosti, jedna iz Mostara, druga iz Banje Luke, Tanja Čvoro i Branka Kukić, upoznavši se , neverbalno su se sporazumjele u zajedničkoj želji da ova saradnja napokon zaživi. Trebalo je vremena, više od godinu dana, ali uspjelo je. Deset učenika koji pohađaju Koledž ujedinjenog svijeta došli su da svoju Projektnu sedmicu provedu u Banjoj Luci, radeći sa učenicima IB i nacionalnog programa Gimnazije Banja Luka i družeći se sa njima u nastavnim i vannastavnim aktivnostima. Naše drugare iz Mostara, od kojih su dvojica iz Banje Luke, jedan iz Viteza, a ostali iz Svazilenda, Mongolije, Litvanije, Kazahstana, Izraela, Jordana i Rusije, dočekao je koordinator IB programa u svojoj kancelariji i rekao im nekoliko riječi o samom programu i njegovoj realizaciji u Banjoj Luci. Nakon toga delegaciju Koledža na čelu sa profesoricom Čvoro, primio je direktor, gospodin Pejašinović. Cijeli prvi dan svoje posjete naši gosti imali su mogućnost da prisustvuju časovima IB programa, a svi zajedno su imali i TOK predavanje koje je pripremila profesorica Jelena Došlov, a na kojem smo iznjedrili odlike našeg idealnog svijeta.Naredna dva dana naši gosti su, zajedno sa svojim banjalučkim kolegama, ali i domaćinima koji su ovoga puta u mnogo većem broju bili iz nacionalnog programa, posjećivali i učestvovali u radu Udruženja građana Zajedno i Mozaika prijateljstva. Izuzetnu zahvalnost za organizaciju ovih humanitarnih aktivnosti dugujemo socijalnom radniku Gimnazije Banja Luka, gospođi Jeleni Lakić, koja je dogovorila ove sjajne i poučne šposjete i saradnju. Mnogo emocija, dosta rada i pregršti lijepih iskustava i uspomena ostaju kao zalag neke buduće saradnje.Zajednički odlazak u bioskop, izlasci, druženja i rad krunisani su zajedničkom diskusijom o svemu učenjenom i doživljenom u ovim danima Krajine i Hercegovine, a u stvari cijeloga svijeta. U nastavku možete pročitati tekst koji nam je upravo stigao iz Mostara kao znak zahvalnosti i pozitivnih impresija svima koji su omogućili ovakve divne doživljaje.Do narednog druženja i nekog novog projekta koji će, vjerujemo, opet pokazati da se uz malo dobre volje i nešto novaca, a mnogo ljubavi i kreativnosti svije(s)t istinski može promijeniti!Dopis profesorice Čvoro: U sklopu Project Week učenici Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru su, sa profesoricom Tanjom Čvoro, odlučili napraviti trodevnu posjetu Gimnaziji Banja Luka sa ciljem bolje saradnje i razvijanja volonterizma kod mladih. Zajedno sa učenicima domaćina, drugog dana svog boravka u Banja Luci, ( 14.10.2015. god.,) posjetili su dnevni centar Zajedno kako bi bili od pomoći u radu ove organizacije. Nakog predivnog dana provedenog u ovom centru u kojim smo svi zajedno bili učesnici kreativne radionice, posmatrači kulturnog programa, gurmani ukusnih kolačića, učenici su sumirali utiske i zaključili da ono sto je najviše i najljepše iznenadilo učenike iz inostranstva jeste topla dobrodošlica! Niko od prisutnih u centru ih nije odbijao zbog njihovog drugačijeg izgleda, na šta nisu navikli boraveći u BiH. Nisu imali predrasude. Za sve nas, ovo je definitivno bilo novo iskustvo. Iskreno, većina nas je očekivala da ćemo vidjeti mentalno teže oboljele ljude, a dočekali su nas veseli, nasmijani i otvoreni. I, ne samo to, nego su nam priredili jako dirljivu priredbu.Tu se možemo svi jednoglasno složiti da smo oduševljeni njihovim pjevanjem i recitovanjem koje su, naizgled, odradili bez imalo treme. Bilo nam je zadovoljstvo družiti se sa njima. Stvarno su pretjerano stigmatizovani. Čuli smo za slučaj jednog čovjeka sa mentalnim oboljenjem koji je bio jako povučen I na kraju je i izvršio samoubistvo. Zato nam je jako drago što postoji ovaj dnevni centar koji pomaže mentalno oboljelima da se druže i jedni druge podržavaju, a isto tako i da se mentalno neoboljeli mogu bolje upoznati sa njima i osloboditi se stigme. Svi ćemo jednom biti stari i više-manje stigmatizovani i izbjegavani, kao i ljudi u ovom centru. Ne bismo htjeli ostati usamljeni i napušteni od strane okoline, zato ni ljude u ovom centru ne želimo ostaviti usamljene. Nismo ih sažaljevali, jer su izgledali srećno. Definitivno bismo se trebali družiti svi zajedno više, normalni i štićenici centra. Radujemo se slijedećoj mogućoj saradnji.. Nakon veoma uspješnog dana, učenici su kroz razgovore sa svojim profesoricama Brankom Kukić (najzaslužnijom osobom za realizaciju ovog projekta u cjelini) i Tanjom Čvoro, pokazali da su veoma zrelo pristupili ovom zadatku I da su ponosni što su imali cast da budu dio ovog projekta te izjavili kako su spremni da I u buduće nastave saradnju sa dnevnim centrom Zajedno. Ovom prilikom se zahvaljujemo i socijalnojradnici Jeleni Lakić koja je organizovala oveposjete I koja je, zajedno sa nama aktivno učestvovala na oba naša projekta (U DC Zajedno I KC Mozaik prijateljstva). Još jednom se zahvaljujem u moje lično a I u ime moje škole na srdačnom, toplom gostoprimstvu I nadamo se da ćemo imati još prilika da se družimo sa Vama kao I sa ljubaznim I stručnim osobljem Gimnazije Banja Luka.

Повезани чланци