Međunarodni dan bezbjednog interneta

Međunarodni dan bezbjednog interneta obilježava se već nekoliko godina u Republici Srpskoj i to pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srpske i Evropske komisije. Organizatori su odlučili da se ove godine više baziraju na prednostima koje internet pruža, ali ni mane nisu izostavljene. Na samom početku konferencije pozdravila nas je Anja Živković, učenica drugog razreda naše škole. Nakon uvodnih riječi, obratila nam se i gospođa Nada Tešanović, Ministar porodice, omladine i sporta u Vladi Republike Srpske. Ona smatra da treba upozoriti roditelje, učenike i nastavnike na opasnosti koje prijete putem interneta, jer su rezultati o prisustvu govora mržnje na internetu poražavajući. Ombudsman za djecu Republike Srpske, Nada Grahovac, rekla je da djecu na internetu podjednako ugrožavaju i njihovi vršnjaci i odrasli. Potrebno je uvesti program prevencije svakog vida nasilja u obrazovni sistem, a vrlo je važno da su brojne institucije i organizacije prepoznale važnost ovog problema, koji vremenom postaje sve prisutniji i da se stvari sistemski postave i definišu, navela je gospođa Grahovac. Direktor Agencije za informaciono društvo, Srđan Rajčević, rekao je da je danas internet za djecu podjednako i opasno i bezbijedno mjesto. Konferencija je nastavljena uz polučasovno predavanje prof. dr Tatjane Duronjić koja je istakla da moramo posjedovati vještine i znanje bezbjednog korištenja interneta. Na scenu je stupila i Dramska sekcija naše škole koja je u kratkom skeču pokazala kako mladi danas zloupotrebljavaju internet. Dramsku sekciju Gimnazije Banja Luka vodi prof. Dunja Ilić, a glumci u ovom skeču su bili: Jana Okilj, Ivana Jovčić, Milan Kuzmanović, Nemanja Koprena, Ana Inđić, Marko Grujić, učenici odjeljenja III5. Konferencija je nastavljena uz kratko predavanje Jelene Kecman ispred Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i Branke Malešević ispred Ministarstva porodice, omladine i sporta. Za sam kraj, učenici naše škole i članovi Multimedijalne, Filozofske i Psihološke sekcije predstavili su projekat Pitam da na kojem se radi već duže vrijeme. Predstavljene su onlajn knjige, tutorijali, ali i neke mobilne aplikacije koje su djelo naših učenika. Tako je još jednom obilježen Međunarodni dan bezbjednog interneta, a naša škola i njeni učenici su dobili priliku da svoj trud i rad predstave na najbolji način.Stefan Ličina, III3

Повезани чланци