Obilježavanje stogodišnjice od početka Prvog svjetskog rata

U Gimnaziji Banja Luka je 20. marta, povodom obilježavanja stogodišnjice od početka Prvog svjetskog rata, održano prikladno predavanje o uzrocima do tada najvećeg rata koji je čovječanstvo iskusilo. U prijatnom okruženju školske čitaonice, prisutni učenici i profesori su imali priliku da čuju mišljenja uglednih gostiju, a to su ovog puta bili magistar istorijskih nauka, gospodin Željko Vujadinović i predsjednik banjalučkog odbora Srpskog kulturnog i prosvjetnog društva Prosvjeta, Jelenko Bojić, kao organizator predavanja koji je održao i uvodnu riječ. Uz njih, učešće na predavanju je uzeo i direktor Gimnazije, gospodin Zoran Pejašinović, profesor istorije. Na predavanju se govorilo o uzrocima Velikog rata, o ulozi koju je Srbija imala u njemu i, naravno, o uglednim srpskim ličnostima i njihovim postignućima koje, kako direktor Pejašinović naglašava, mladi naraštaji ne smiju zaboraviti. Gospodin Željko Vujadinović je gimnazijalcima predočio političku i ekonomsku sliku Evrope i važnijih evropskih sila. U fokusu predavanja je bilo šest evropskih sila iz tadašnjeg vremena: Velika Britanija, Austrougarska monarhija, Rusija, Italija, Francuska i Njemačka, te način na koji su na njih uticale vanevropske države – SAD i Japan. Kao jedan od dva vitalna uzroka rata, na predavanju su istaknuti interesi britanske armije i flote, koja je diktirala svjetsku politiku na morima. Jačanjem ostalih evropskih i svjetskih država, a pogotovo Njemačke, situacija se mijenja. Iako je ostala siguran broj jedan na svjetskim morima, Britanija se upušta u hladni rat prije hladnog rata sa Njemačkom, to jest u svojevrsno takmičenje u pomorskom naoružanju. Time se, kao što je rekao magistar Vujadinović, pogoršavaju odnosi između evropskih zemalja, koje se polako dijele u dva suprostavljena bloka. Drugi vitalni uzrok predstavljalo je nacionalno pitanje Austrougarske, čija je multinacionalna struktura iz dana u dan sve više prijetila da se raspadne. Kako bi očuvala svoj interni i eksterni suverenitet, Austrougarska je očajno trebala pobjedu, a atentatom Franca Ferdinanda u Sarajevu stvorila se idealna prilika. Zaključujući prvi dio predavanja, Vujadinović ističe kako se Prvi svjetski rat može najbolje opisati ne kao borba između mnoštva država, nego borba za očuvanje trenutne moći i prevlasti pojedinaca. U drugom dijelu predavanja prisutni su imali priliku da saznaju nešto više o poznatim srpskim vojvodama Živojinu Mišiću, Petru Bojoviću, Radomiru Putniku i Stepi Stepanoviću, te o njihovim postignućima u odbrani Srbije, a sve to iz originalnih rukopisa i drugih istorijskih dokumenata koje je prezentovao direktor Zoran Pejašinović. Između mnogo ostalih informacija i zanimljivosti, vrijedi istaknuti poruku koju je direktor naše škole uputio učenicima: Ne zaboravite Cersku bitku, ne zaboravite ljude koji su branili ne samo svoju zemlju, nego i vašu budućnost – budite ponosni na njih! Istina, narod koji zaboravi svoju prošlost, nema budućnost!

Nikola Čavić

Повезани чланци