Ponovo u Ulmu

Ne tako davne 2012. tri učenice naše gimnazije posjetile supredivni njemački grad Ulm i u sklopu Dunavskog kampa za mlade tamo predstavljale našu zemlju. Dvije godine kasnije Ena, Ivana i Hristinaponovo su pozvane od strane organizatora da učestvuju na kampu, ali ove godinesu im se uz mene pridružili i učenici iz Sarajeva.Nakon slanja kratkih pisama koja su sadržala i mali umjetnički doprinos isređivanja detalja puta, 3. jula smo se napokon zaputili u Ulm. Vožnjaautobusom iako duga, nije nam teško pala jer nas je isčekivanje držalo vedrim ičilim. Pri dolasku nas je dočekala jedna od organizatorica i pomogla nam pri smještanjuu hostel , a nakon prijema kod gradonačelnika Ulma sve je moglo službeno dapočne.Dunavski kamp za mlade je inače dio jedne veće manifestacije, DunavskogFestivala, koji se u Ulmu održava svake dvije godine. Ekipe iz desetak zemaljadunavskog basena svake dvije godine dolaze u Ulm i sa sobom donose sve ono štopredstavlja njihovu zemlju. Deset dana na obje obale Dunava treštitradicionalna muzika , prave setradicionalna jela i slatkiši i plešu tradicionalni plesovi. Pored kulinarskihspecijaliteta,muzike i plesa , posjetitelji mogu da vide i razna umjetničkadjela, performanse i rukotvorine.Cilj svega toga je da se pokaže različitost raznih naroda i da jednidrugima približimo naše kulture na što interesantniji način. Takav pristupmultikulturalnosti dovodi do jačanja osjećaja zajedništva i osjećaja pripadnosti koje smo i mi osjetili.Mladi stupaju na scenu tako što se u sklopu kampa na obalama dunava usredfestivala pripremaju za završnu predstavu koja će zatvoriti festival. Na kampupostoje različite radionice i svako na osnovu svojih interesovanja bira u kojojće da učestvuje . Ivana i Hristina su učestvovale u političkoj radionici, jasam učestvovao na radionici akrobatike, a Ena je učestvovala na novinarskojradionici. Nakon sedam dana vježbanja , sve je poprimilo svoj oblik i završna predstava jezadivila publiku . Loklane novine i vijesti izvještavale su o kreativnosti iduhu koji smo svi zajedno pokazali, a organizatori su dobili mnoge pohvale.Naravno pored rada bilo je i mnogo zabave. Između svih radionica imali smorazne zabavne aktivnosti , kao što je sekcija fotografije, veslanje Dunavom ,razgledanje grada , a slobodno vrijeme , kojeg je bilo takođe dosta, koristilismo da sami otkrivamo grad i noću posjetimo Dunav koji pod svjetlima festivalatada izgleda posebno lijepo. Ulm je jedan predivan gradić, a od znamenitostikoje se ne propuštaju izdvojio bih katedralu sa najvišim zvonikom na svijetu nakoji smo se takođe penjali.Prelijepo vrijeme koje smo proveli u Ulmu pamtićemo po mnogo čemu, anova poznanstva, predivno iskustvo i razna nova znanja su samo nešto od toga.Luka Trivunović, IV 1

Повезани чланци