Svečanom akademijom zatvorena sedmica obilježavanja 1700 godina Milanskog edikta

Banjalučka Gimnazija se protekle sedmice pridružila ovogodišnjoj proslavi jubileja Milanskog edikta i to kao jedina škola u Republici Srpskoj koja je organizovala događaj ove vrste, a sve to zahvaljujući izuzetnom zalaganju idejnih tvoraca i organizatora ove manifestacije – Danilu Kovaču, profesoru istorije i latinskog jezika u Gimnaziji, i Marku Romiću, učeniku drugog razreda naše škole. Obilježavanje je započelo u ponedjeljak, 9. decembra, predavanjem Marka Romića u prepunoj čitaonici Gimnazije. Program je nastavljen u utorak kada je vizantolog Boris Babić održao predavanje o srpsko-vizantijskim odnosima. I ovog puta nije bilo slobodnih mjesta, a takvu tradiciju je nastavio i Debatni klub Gorgije, koji je u srijedu održao javnu debatu na tezu: Internet doprinosi širenju hrišćanskih principa.Kao kruna svih dotadašnjih aktivnosti, u četvrtak, 12. decembra, održana je svečana akademija sa početkom u 20 časova. Među publikom su se nalazili mnogi predstavnici republičkih i gradskih vlasti, predstavnici pravoslavne i katoličke crkve, kao i naši profesori, sadašnji i bivši učenici. Na samom početku, kako to već pravilo u Gimnaziji nalaže, zaorila se himna Gaudeamus, koju je otpjevao Mješoviti hor SPD Jedinstvo, nakon čega je započeo program kroz koji su nas vodili Milica Malešević i Marko Romić. Nakon još jednog nastupa hora Jedinstvo, članovi dramske sekcije, Ognjen i Neven Babić, čitali su dijelove Milanskog edikta na latinskom i srpskom jeziku, a čuli smo i besjedu Marka Romića, čiji najupečatljiviji dio vam i prenosimo: Kako god to tumačila istorija, Konstantin je, sazivajući prvi vaseljenski sabor, znao da naše, a i njegovo spasenje ne zavisi od znanja, nego od savršene vjere u Gospoda Boga, od savršenog povjerenja u njegovu brigu o nama i od savršene poslušnosti volji njegovoj, jer jedino u harmoniji sa beskrajnim, čovjek može biti dobar, zdrav i srećan.Nakon ove besjede o značaju Konstantina Velikog, koji je prvi u istoriji pozvao na toleranciju između pripadnika različitih religija, proglasivši hrišćansku vjeru ravnopravnom u Rimskom carstvu, i time potpomogao dalji razvoj evropske kulture kakvu danas poznajemo, kvartet Muzičke škole Vlado Milošević izveo je dvije kompozicije i još jednom uspio da očara publiku.U proteklom periodu bio je objavljen i konkurs pod nazivom Konstantin Veliki i Milanski edikt 313. godine – rađanje hrrišćanstva na tlu Rimske imperije nakojem su gimnazijalci bili pozvani da pokažu svoju likovnu i literarnu kreativnost. U kategoriji likovnih radova pobijedio je Luka Radoš, dok su nagrade u kategoriji literarnih radova osvojili Nina Budiša i Živko Praštalo. Dramska sekcija naše škole je takođe uzela učešće u ovom velikom događaju. Publici se predstavila dramom O caru Konstantinu i knezu Lazaru čija je autorka naša bivša učenica Biljana Milanović, a koju je režirala maturantkinja Milica Malešević, uz pomoć profesora Kovača. Radnja predstave povukla je paralele između naše i rimske istorije, prikazujući raskrsnice na kojima su se nalazili car Konstantin i knez Lazar, svaki u svoje vrijeme, te ističući značaj njihovih postupaka i odluka za religiju i dalju istoriju oba naroda.Kako to i dolikuje, organizator i koordinator programa, profesor Danilo Kovač, zatvorio je Konstantinovu sedmicu i još jednom se zahvalio svima koji su učestovali u ovoj manifestaciji. Hor Jedinstvo sa solistkinjom Biljanom Kerkez pjesmom je označio završetak programa kojim je, po riječima Marka Romića, Gimnazija pokazala i opravdala svoj dignitet, proslavljajući ovaj jubilej od izuzetnog značaja. Donošenje Milanskog edikta zaista je događaj koji ima vanvremensko značenje i ogroman civilizacijski, duhovni i kulturološki značaj, ne samo za hrišćanske vjernike, nego i za pripadnike svih naroda svijeta, jer podstiče toleranciju među ljudima bez obzira na vjerske, nacionalne ili druge razlike. Iako je od njegovog potpisivanja prošlo 1700 godina, njegova vrijednost vidjiva je i danas, a banjalučki gimnazijalci su svijest o njegovoj važnosti pokazali i realizacijom prigodnog programa u čast ovog akta i njegovog donosioca – Konstantina Velikog. Tekst: Stefan Ličina III3, Hristina Bulaja IVIB Fotografije: Filip Babić I7, Petar Bulović IVIB

Повезани чланци