Zajedno sa Zajedno

Udruženje građana Zajedno osnovano je s ciljem da pruži podršku svima onima koji žele da se bolje i više brinu o svom mentalnom zdravlju. Gimnazijska delegacija, odjeljenje II3, zajedno sa razrednicom, profesoricom Živkom Kukrić, i socijalnom radnicom, profesoricom Jelenom Lakić, obišlo je Dnevni centar UG Zajedno. Centar je otvoren za sve, ali njegovi najčešći korisnici su ljudi sa mentalnim oboljenjima. Prisustvovali smo muzičkoj radionici, na kojoj su se mnogi od nas prvi put susreli sa onima čije je mentalno zdravlje ugroženo. Bilo je malo treme i napetosti, ali kako je vrijeme odmicalo, atmosfera je postajala opuštenija. Saslušali smo kratko predavanje koordinatora centra, Ružice Atanacković, koja nas je upoznala sa radom Centra i voditelja muzičke i psihološke radionice, Davida Zorića, koji nam je govorio o mentalnom zdravlju i oboljenjima. Nekoliko korisnika nam je ispričalo svoje životne priče i iznijelo mišljenje o samom Centru. Rekli su da im ovaj Centar kroz svoje muzičke, psihološke i kreativne radionice, kao i brojne druge aktivnosti mnogo pomaže da uspostave kontakt sa drugim ljudima, osjete se korisno i vrate svoje pređašnje živote. Pričom su mnoge predrasude srušene i stvari razjašnjene, ali tek nakon što smo svi zajedno zapjevali, vidjeli smo koliko je ono što ljudi u ovom Centru rade vrijedno. Sam prostor, ukrašen mnoštvom predmeta koje su korisnici na radionicama stvarali, odaje prijatnu, kućnu atmosferu, ali pjesma je bila ono što nas je u potpunosti opustilo. Pjevali smo, svi zajedno! Razlike između nas uopšte nije bilo, bili smo jednaki i povezani. Vezalo nas je nešto neopipljivo, krhko, što traje samo onoliko koliko naša pjesma, onoliko koliko živimo jedni kroz druge. Bio je to vrlo emotivan trenutak za sve nas, i radostan i tužan u isti mah, sa ponekom suzom u oku. Ta pjesma i taj osjećaj zajedništva nagnali su nas da promislimo o tome koliko je čovjek sićušan i besmopoćan kada je sam, a snažan kada je sa drugima. A da bismo se udružili, moramo se brinuti o našem mentalnom i fizičkom zdravlju i pružiti pomoć onima kojima je potrebna. Ima nas mnogo na ovoj planeti, samo treba da bacimo pogled oko sebe, stavimo osmijeh na lice i pružimo ruku nekome.Anđela Radovanović, učenica II3Stim u vezi, u četvrtak, 2.aprila 2015. godine direktor Gimnazije, ZoranPejašinović i Ružica Atanacković, predsjednica UG Zajedno , potpisali suMemorandum o saradnji. UG Zajedno jeUdruženje za podršku porodicama, licima i zajednici u mentalnom zdravlju.PotpisivanjeMemoranduma ne predstavlja početak već nastavak uspešne saradnje u borbi protivstigme. Naime, UG Zajedno je 2007. godine osnovalo Dnevni centar za rad sakorisnicima, utočište za odbačene, neshvaćene, marginalizovane.Gimnazijalci volonteri su prethodnih petgodina, sa socijalnom radnicom, Jelenom Lakić, posećivali Dnevni centar,učestvovali na kreativnim i muzičkim radionicama kao i na priredbama koje je Udruženjeorganizovalo povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja.O ljepoti i značaju tog iskustva najboljegovori činjenica da, sada već bivši učenici, i dalje volonterski posjećujuUdruženje i pjevaju sa korisnicima na muzičkim radionicama. Sada se sjećajukako su nakon prve posjete ostajali iznenađeni i zamišljeni nad predrasudamakoje su imali. U međuvremenu su naučili koliko nas osiromašuju neznanje,neinformisanost, zatvorenost i isključivost. Danas znaju da jestigma bolest zdravih.Jelena Lakić, socijalni radnik

Повезани чланци