Gorgije proslavile prvi rođendan

Dočekasmo ponosni još jedan oktobar! Naš DK Gorgije slavi svoj prvi rođendan, a kao što je dobro poznato, debatanti najbolje slave debatom.U petak 18.10.2013. godine, kada je većina učenika krenula kući, poslije duge radne sedmice, naša čitaonica otvorila je svoja vrata mnogobrojnim gostima, profesorima, učenicima, i naravno, debatantima. Vida Davidović i Anja Živković u prizemlju, Srđan Barašin, Milica Malešević i Đorđe Rajić na prvom spratu, sa osmijehom i ponosom dočekivali su naše mnogobrojne goste: gospodu Zorana Pejašinovića,direktora naše škole, Predraga Damjanovića, direktora RPZ RS, Branislava Borenovića, predsjednika Odbora za Evropske integracije i regionalnu saradnju u NSRS, Zdravka Marjanovića, RPZ RS i gospođu Danijelu Stanišić, predstavnika Ministarstva prosvjete i kulture RS. Pored njih debati su prisustvovali i predstavnica Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, Milica Bodroža, direktor agencije Prime Communications, Dragan Močević, kao i veliki broj profesora i prijatelja kluba.Odmah po ulasku u čitaonicu gosti su mogli da vide prezentaciju o jednogodišnjem radu kluba, koju je pripremio debatant Čedomir Šobić. Kada je zvono označilo kraj šestog časa, naš moderator, debatant Helena Javor Ibrahimbegović nas je uvela u jednu novu javnu debatu. Na poziciji afirmacije bili su: Nikolina Deletić, Stefan Ličina i Tanja Dobrovoljski, a negaciju su zastupale: Vesna Radulović, Andrea Baroš i Lana Malić. Debatanti su debatovali na tezu: Obrazovanje treba da bude prioritet i osnovni motiv BiH u evropskim integracijama. Da sve protekne kako treba pobrinuo se tajmer Aleksandar Milošević.Nakon žučne i zanimljive rasprave, koja nikog u publici nije ostavila ravnodušnim, svoj komentar dale su sudije, naš iskusni trio, počasni članovi Gorgija : Jelena Plaić, Goran Kukobat i Miloš Petković, njihov mlađi kolega Marko Romić i sudija iz publike Milica Malešević. Oni su dali svoj stručni komentar na debate i odlučili o pobjedničkoj ekipi. Na javnim debatama pobjednika obično nema, ali se moglo primijetiti da su suci bili više naklonjeni afirmacijskoj ekipi.Nakon debate uslijedila je diskusija, koju su vodile Teodora Pavlović i Violeta Vuletić. Ova debata podstakla je i publiku na razmišljanje. Ostali su oduševljeni oratorskim sposobnostima debatanata, ali se i kritički osvrnuli na pojedine propuste u argumentacijskim linijama obje ekipe.U prilog tome ide i izjava koju nam je dao gospodin Branislav Borenović: Prijatno sam iznenađen hrabrošću i samopouzdanjem koje su pokazali mladi gimnazijalci i uvjeren sam da Republika Srpska, a samim time i BiH, ima budućnost na putu ka EU sa ovako kvalitetnim mladim ljudima . Bilo nam je drago čuti takvo mišljenje, jer to i jeste svrha svake javne debate, ali i debate uopšte.Organizacija i uopšteno rad DK Gorgije odvija se pod budnim okom i uz nesebičnu pomoć Centra za kulturu dijaloga iz Sarajeva koji je krovna organizacija debatnog programa u Bosni i Hercegovini, a čiji su član i naše Gorgije. Srećan rođendan, Gorgije! Do sljedećeg oktobra, debatujte!Vladana Đaković, debatant

Повезани чланци