Pink shirt day

Posljednje srijede u drugom mjesecu, 28. februara2018. godine milioni mladih ljudi širom svijeta obilježavaju Dan ružičastih majica odnosno Pink ShirtDay.Ovaj dan obilježava se od 2007. godine kada jedječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u ružičastojmajici. Ispostavilo se da je majica bila simbol podrške dječaka svjoj majcikoja je bolovala od karcinoma dojke. Školske kolege zgrozile su se zbog takvečinjenice i odlučili su da dignu svoj glas protiv nasilnika. Učenici su sesolidarisali sa zlostavljenim dječakom tako što su se sutradan u školi pojaviliu ružičastim majicama. Od tada, ružičasta majica je postala simbol borbe protivvršnjačkog nasilja u školama. U Bosni i Hercegovini ovaj dan se obilježava od2016. godine pa je naša škola ove godine podržala ovaj dan. Učenici i profesorisu obukli različite odjevne predmete u ružičastoj boji čime su poručili da nepodržavaju nasilje među mladima i poslali poruku drugim ljudima da se takođeuključe u akciju suzbijanja vršnjačkog nasilja u školama.Una Zuber; IB2

Повезани чланци