Pobjednici regionalnog debatnog takmičenja

Kao i svake godine u ovom peridou, Centar za kulturu dijaloga, krovna organizacija debatnog programa u BiH, organizovao je regionalna debatna takmičenja. Ove godine Bosna i Hercegovina imala je dvije debatne regije čiji su domaćini bili dva najveća grada, Sarajevo i Banja Luka. U isto vrijeme, tačno u 10:30 debatanti iz cijele BiH započeli su svoje debate. Na oba regionalna takmičenja učestvovala su ukupno 32 tima od kojih će se samo najbolji plasirati na državno takmičenje planirano za april 2016. godine.Domaćin regionalnog takmičenja u Banjoj Luci bila je naša škola, odnosno Debatni klub Gorgije Gimnazije Banja Luka. Od ranih jutarnjih časova Gorgije, kako takmičari, tako i domaćini, tajmeri i tehnička podrška, letjeli su školom. Sve pripreme su obavljene na vrijeme i u najboljem redu. Otvaranju takmičenja pristustvovalo je više od 80 ljudi iz osam gradova u BiH: Prijedor, Novi Grad, Srbac, Banja Luka, Brčko, Čelić, Donji Vakuf, Tešanj.Našu školu i naš Klub predstavljala su dva tima:1. Gorgije 1: Marko Romić, Jovica Jović i Bojan Belenzada2. Gorgije 2: Sofija Mijović, Aleksandar Matić i Aleksandar Bakmaz.Takmičenje je zvanično otvorio direktor Gimnazije, gospodin Zoran Pejašinović.I ove godine su debatanti, nažalost, debatovali na temu vršnjačkog nasilja i maloljetničke delikvencije. Kažem nažalost, jer već nekoliko godina to radimo, ali sudeći prema izvještajima iz BiH, to nije dovoljno. Ružna i surova nasilja i dalje se dešavaju u našim školama i oko njih. Debata je naš doprinos rješenju ovog veoma ozbiljnog problema.Nakon tri kvalifikacijske runde Gorgije su zauzele 1. i 2. mjesto. Osim njih u polufinale su se plasirali timovi Srbac i Tešanj 1. Po završetku polufinalnih debata i nakon sabiranja sudačkih ocjena proglašene su dvije najbolje ekipe koje su snagu argumenata odmjerile u finalnoj debati. Bile su to ekipe Gorgije 1 i Tešanj 1. Tročlana sudačka ekipa u sastavu Azra Džananović, Nasiha Mulahalilović i Dušanka Marin jednoglasno je odlučila da je ekipa Gorgije 1 bila bolja i dodjelila joj prvo mjesto u ekipnoj konkurenciji.Poredak ekipa na kraju izgledao je ovako:1. Gorgije 12. Tešanj 13. Srbac4. Gorgije 2Osim ekipnih svako debatno takmičenje nagrađuje i pojedinačne govornike. Ovo je opet bila kategorija koja je u potpunosti pripala Gorgijama:1. Bojan Belenazad2. Jovica Jović3. Marko Romić.Ono što nikako ne smijemo zaboraviti ovom prilikom jeste da je cijela organizacija i realizacija takmičenja bila u rukama 30ak članova DK Gorgije i nekoliko volontera iz IB i nacionalnog programa. Sve je bilo savršeno, što su potvrdili i naši gosti.Čestitke debatantima svih ekipa, a domaćinima, tajmerima i tehničkoj podršci beskrajna zahvalnost! Na ponos ste i školi, i gradu, i zemlji koja vas ima!mr Branka Kukić, trener DK Gorgije

Повезани чланци