Putovanje u Italiju

Stigavši na svojeodredište, nakon zanimljivog putovanja kroz Hrvatsku i Sloveniju, Cividale delFriuli, zaputili smo se ka jednoj od srednjih škola tog mjesta gdje smonajprijatnije primljeni od strane učenika i njihovih porodica, što jeupoznavanje na nama stranom jeziku učinilo još zanimljivijim i, naravno,izazovnijim. Tada pustolovina počinje.U narednim danimaupoznali smo se kako sa sistemom školovanja, tako i sa slavnom italijanskomkuhinjom. I zaista, nije nas iznevjerila. Italijanske delicije ostajuitalijanske delicije! Na naša pitanja o bilo kakvim nejasnoćama Italijani sustrpjivo i spremno odgovarali, a svoju srdačnost nam poklonili i kroznastojanje da što više shvatimo i naučimo, od vokabulara pa do podataka o samomgradu. Bogatstvu tako šarolike države, odnosno same pokrajine Friuli-VeneziaGiulia, svjedočili su okolni gradovi Goricia, Trst i Udine. Mjesta koja smoposjetili jesu trg grada Udine i Trst, zatim mnogobrojne muzeje sa raznolikimsadržajem, raskošne bazilike, tvrđave i vile. Ono što bismo, kao najljepšidijelić gradića u kome smo bili smješteni, izdvojili jeste most koji je simboltog grada – Ponte del Diavolo. Naše putovanje svakako je upotpunjeno odlaskomna more u Trstu (ali i predivnim sladoledom na trgu istog grada!).Ljepota ovezemlje, ali i njenog naroda okruživala nas je svaki minut našeg boravka tamo.Dok su nas Alpi mirno posmatrali svaki dan, koračali smo kroz uličiceispunjavajući se italijanskim duhom. Ovo iskustvo zaista je nevjerovatno, aliono što je najljepše jeste da, pored povratka sa bogatijim vokabularomitalijanskih riječi, vratili smo se bogatijeg duha i to je ono što Italijaradi! To je ono čemu se predaju Leonardo da Vinči i Dante, ono pred čim čitavsvijet kleči i pri samoj pomisli na tu vanzemaljsku umjetnost i duh, te bogatuistoriju koja je kroz isto protkana.

Повезани чланци