Sedmica međunarodnog obrazovanja u Gimnaziji Banja Luka

Povodom Dana srednjoškolaca koji se obilježava 17. novembra, kao i Dana dječijih prava, u banjalučkoj Gimnaziji je organizovana Sedmica međunarodnog obrazovanja.Glavni organizator i realizator ovog višednevnog događaja bio je naš sada već dugogodišnji saradnik American Council i njegovi stipendisti Metju Maruka, Džordži Bričer i Aleks M. na čelu sa koorddinatorom YES Abroad programa Lelom Draganić.Naime, svakog dana u periodu od 12:40 do 13:30 učenici i profesori naše škole imali su mogućnost da slušaju veoma zanimljiva i korisna predavanja na različite teme, ali i da u istima učestvuju postavljajući pitanja i dajući komentare na ono što je bilo centralna tema toga dana.Dan 1: Učenica IB programa i stipendista YES Abroad programa Džordži Bričer imala je prezentaciju o načinu života i obrazovanja u SAD-u u malim gradovima tokom koje je vršila poređenje između tamo i ovdje.Dan 2: Marija Stavropulos iz Američke ambasade u BiH, i dr Suzan Nolan, Fulbrajtov stipendista, govorile su o mogućnostima školovanja u SAD-u, načinu aplikacije, kao i o svim odlikama obrazovanja u inostranstvu, ma gdje to inostranstvo bilo. Bilo je sjajno slušati ih, jer njihove priče počivale su na ličnom iskustvu.Dan 3: Emili Grej, asistent u nastavi, Fulbrajtov stipendista u BiH, govorila je o vannastavnim aktivnostima i njihovoj važnosti u obrazovnom sistemu u SAD, sa akcentom na svoje lično iskustvo na Jejl univerzitetu.Dan 4: Met Maruka, jedan od tri učenika IB programa koja su na razmjeni ove školske godine, održao je vrlo zanimljivo i nadasve logično i stručno predavanje o ulzi svjetlosti u kreiranju i održanju ljudskog zdravlja. Bilo je veoma zanimljivo promijeniti perspektivu ponašanja sopstvenog tijela i uma, ali niko od prisutnih nije mogao a da ne povjeruje Metu koji je ličnim primjerom, fotografijama iz sopstvenog života, pokazao i dokazao kako i koliko možemo učiniti na poboljšanju sopstvenog zdravlja.Dan 5: Aleks Mišel održao je najposjećeniju i vjerovatno naaktuelniju prezentaciju na temu migrantske krize u Evropi i trenutnog stanja na Bliskom Istoku. Učenici IB programa, nacionalnog programa, kao i mnogobrojni profesori sa velikom pažnjom i interesovanjem pratili su ovo predavanje, ali i učestvovali u istom.Na kraju ovih izuzetno zanimljivih pet dana možemo konstatovati da je naša škola postala mjesto izuzetnih obrazovnih i kulturnih dešavanja koja svakako zavređuju veću pažnju kako školske tako i šire javnosti.

Повезани чланци