BaLMUN 2017 – jubilarna konferencija na visokom nivou

Svečano otvaranje petog banjalučkogmodela Ujedinjenih nacija održano je u Banskom dvoru, u petak, 28. aprila 2017.godine.Prisutni su bilidelegati svih škola učesnica, predsjedavajući komiteta, profesori, domaćini idrugi gosti. Uz njih, tu su bili i gradonačelnik našeg grada, Igor Radojičić,direktor Gimnazije, Zoran Pejašinović, direktor BaLMUN-a, Žana Stević i mnogidrugi.Otvaranjeje počelo govorom Anje Živković, koja je najavila govore predsjedavajućih -generalnog sekretara, Jovice Jovića, generalnog podsekretara, MarkaBlagojevića, kao i govor gradonačelnika.Gradonačelnik IgorRadojičić je u svom govoru pozdravio BaLMUN, afirmisao manifestaciju ipodstakao mlade ljude na iskren govor o aktuelnim svjetskim problemima.Ceremonijusu upotpunile učenice iz Srednjemuzičke škole Vlado Milošević, koje su izvele numeru A million voices teučenice naše škole koje su svirale violinu.Hor, koji su činili učenici i profesori banjalučke Gimnazije, je izvodio numeru Freedom, poznatog izvođača Džordža Majkla, kojaje cijelu publiku podigla na noge i učvrstila entuzijazam koji se osjećao od prvesekunde otvaranja.Nakon ceremonijesvečanog otvaranja, svi delegati su prošli kroz Gospodsku ulicu i posmatralimnogobrojne performanse koje su izvodili naši učenici, zajedno sa profesorima.Nakontoga je počeo rad u komitetima debatama na raznovrsne teme, kao što su:Situacija u Ukrajini, Povreda ljudskih prava od strane TNC-a, Javnozdravlje i upotreba droga kao i mnoge druge. Zasjedali su i debatovali u petaki subotu, a u nedjelju, 20. aprila, nakon Generalne skupštine, zvanično jezatvorena peta međunarodna BaLMUN konferencija.Učesniciiz velikog broja zemalja imali su priliku da debatuju, upoznaju nove ljude,steknu nova prijateljstva, te da upoznaju kulturu i tradiciju našeg grada. Ovegodine, delegati su bili raspoređeni u sedam komiteta :1. Ekonomsko-financijski komitet2. Socijalni, humanitarni i kulturalnikomitet3. Komitet za okolinu4. Komitet za socijalni razvoj5. Bezbjednosni komitet6. Zdravstveni komitet7. Komitet za razoružanjeU 14 časova u banjalučkoj Gimnaziji, svojdvodnevni rad učesnici su imali priliku predstaviti ne samo publici iprofesorima, nego i kolegama sa drugih komiteta. Svevođe komiteta predstavile su svoj komitet, izabrale najbolje delegate idelegate koji su bili najaktivniji. Izlazeći jedno za drugim, najbolji delegatiimali su priliku da se obrate publici. Svi su iskazali iskrenu zahvalnostsvojim kolegama i zajedno se zahvalili generalnom direktoru BaLMUNkonferencije, Žani Stević, bez koje ovaj projekat ne bi bio realizovan. Za kraj seprisutnima obratio Jovica Jović, generalni sekretar BaLMUN-a, te iskazaozadovoljstvo što je i sam učesnik ovakvog projekta u kojem mladi rade naunapređivanju budućnosti ali i sadašnjosti.Zahvaljujemose svima koji su učestvovali na petoj BaLMUN konferenciji (chairs, delegates,professors, security, staff, tech support and press), želimo vam mnogo uspjehau daljem radu i stvaranju i pozdravljamo vas do sljedeće godine, u skladu saovogodišnjim motom koji glasi: Djeluj, ne posmatraj!.Zvanični spotBaLMUN-a 2017 možete pogledati ovdje:httpss://www.youtube.com/watch?v=HD1-ShYV3fQamp;t=77sIrena Lukač, III1Sofia Miljatović, II4

Повезани чланци