BaLMUN konferencija 2016

Kao i svake godine, delegati BaLMUN konferencije pripremali su se dugo za rad u različitim komitetima UN-a i na različite teme. Ove godine, delegati su bili raspoređeniu šest različitih komiteta:1. Komitet za socijalnirazvoj 2. Zdravstveni komitet3. Komitet za okolinu4. Bezbjednosni komitet5. Socijalni i humanitarni komitet6. Ekonomsko financijski komitetNa svakom od ovih komiteta, delegati suimali zadatak da donesu rezolucije, odnosno, da pronađu rješenja na dvijezadane teme. Neke od tema o kojima su učenici raspravljali su: Uticajprehrambene industrije na zdravlje, Borba protiv globalnog zatopljenja, Borba protiv Islamske države, Migrantska kriza, Prednosti i mane daljegrazvoja tehnologije.Pored formalnog dijela, svi gosti,delegati, učenici kao i profesori su mogli uživati u revijalnom dijelu BaLMUNA.U petak je to bilo takmičenje I have talent a u subotu Sport and fun. Utoku ove dvije večeri vladala je odlična, prijateljska atmosfera koja senastavila i nakon završetka ovih događaja.Cilj konferencije je da poveća svijestmladih ljudi o problemima u svijetu kao i da ih nauči kako da raspravljaju izajedno osmisle rješenje tih problema. Ovo je takođe sjajna prilika za delegateda podijele svoje znanje sa drugima kao i da upoznaju nove ljude iz različitihzemalja i nauče o drugačijim kulturama. Ono što je sigurno je da je učešće naovoj konferenciji vrijedno i nezaboravno iskustvo u svakom smislu. I ove godinesu stvorena mnoga prijateljstva koja će možda trajati i cijeli život! I četvrti BaLMUN je nadmašio svaočekivanja i dokazao da su mladi ljudi spremni da stvore bolju budućnost za svenas, baš kao što i ovogodišnji moto konferencije kaže: Bringingthe future back homeTatendaNicolle, Zimbabve1.Odakle dolaziš? Jesi li ovdje po prvi put? Dolazim iz Zimbabvea. Da,ovdje sam po prvi put i ovo je moja prva velika, formalna konferencija. 2.Da li ti se sviđa ovdje, da li ti je teško nositi se sasvim obavezama i uklopiti se? Nije mi teško uopšte. Ovdjesu ljudi mnogo drugačiji od ljudi u Mostaru, veoma su gostoljubivi i društveni.Sve zrači pozitivnošću, ljudi su zaista divni. Takođe, i grad je predivan, išlasam u šetnju i prelijepo je. Konferencija protiče jako dobro. 3.Jesi li ti sama izabrala komitet za okolinu? Ne baš, trebalo je da budemu komitetu za socijalni razvoj, ali smo imali problema sa delegatima koji jetrebalo da dođu i morali smo da promijenimo neke stvari. Tako da, japredstavljam SAD na ovom komitetu. Ali to mi odgovara, očuvanje prirode je jakovažno. 4.Koji su tvoji planovi za budućnost? Nemam tačno određen plan,ali me zanimaju politika i ekonomija. Vjerovatno ću studirati u inostranstvu,moguće u Ujedinjenom Kraljevstvu. I kada dobijem potrebno iskustvo, vjerovatnoću se vratiti kući i pokušati promijeniti neke stvari na bolje šireći svojeznanje. Lora, Makedonija 1.Šta misliš o BalMUN-u i gradu Banjaluci? Mislim da je Banjaluka veomainteresantna, ima dobar noćni život, veoma me podsjeća na Skoplje po izgledu ipo ljudima. 2. Da li si naučila neštvo novo na ovom komitetu kaodelegat Danske i o zemlji koju ti predstavljaš? Prvo, mislim da je svakidelegat naučio nešto o zemlji koju predstavlja, sigurna sam da su im ova tridana bila inspirativna i informativna. Zafar, Pakistan 1. Da li smatraš da sudebate na MUN konferenciji vrijedne i poučne? Šta si ti naučio tokomučestvovanja? Mislim da je veoma važno zanaše obrazovanje jer često možemo čitati o problemima širom svijeta a ne bitidovoljno upoznati sa njima. Učestvovanjem u ovakvim konferencija, imamo prilikuda se upoznamo sa novim delegatima koji predstavljaju različite zemlje iistražuju o njima. Zaista saznamo dosta o stvarima koje se dešavaju širomsvijeta. Ovo je za mene prvo učestvovanje na MUN konferenciji i radujem serješavanju postojećih problema.

Sara Travar, II1, Selma Ibrekić, II11

Повезани чланци