Internacionalni dani u Ruđeru

Kao i posljednjih nekoliko godina, i ove godine su učenici našeg malog IB-a podržali dugogodišnje prijateljstvo i prisustvovali proslavi Internacionalnih dana Gimnazije ,,Ruđer Bošković;; u Beogradu.U periodu od 30. marta do 2. aprila učestvovali su u predavanjima i diskusijama o ekonomiji i menadžmentu na temu Crisis and Freedom. Nakon ceremonije otvaranja prvog dana, 31. marta, učenici su saslušali izvanredno predavanje gosta Prof Mihaila Crnobrnje, nekadašnjeg studenta Fakulteta za finansije, ekonomiju i administraciju. Tema predavanja bila je Rise of the Right-Economic Freedom. Svojim dugogodišnjim iskustvom i znanjem zadivio je sve slušaoce. Učenici su, nakon toga, učestvovali u radionicama te vješto debatovali na temu Migrant crisis. Neminovno je ne spomenuti da su imali priliku uživati i u ljepotama Beograda. Zajedno sa gostoljubivim učenicima ove škole kao i učenicima IB programa širom regije posjetili su najvišu zgradu Beograda te na 25. spratu saslušali vodiča koji je na zanimljiv način pričao o istoriji ovog grada. Nakon toga su krstarili Dunavom i uživali u ljepotama pejzaža bolje sklapajući nova poznanstva. Sljedećeg dana, 1. aprila, tema je bila Civic Freedom Vs. Security. Gost toga dana bio je Natan Albahari, menadžer ISAK Fonda u Beogradu. Održao je prezentaciju o sigurnosti i slobodi ljudi u Evropi u periodu migrantske krize. Izvanredne prezentacije održali su i učenici ove škole, nakon kojih su se svi prisutni učenici podijelili u grupe za dalje radionice. Svako je zastupao načela svoje izmišljene države i cilj rasprave između tih imaginarnih država bio je sklopiti dogovor o primanju migranata. Ceremonija zatvaranja popraćena je dodijelom diploma za učešće.Internacionalnim danima ove godine prisustvovali su profesorica Milijana Šegrt i učenici Milijana Mušić, Doris Balaban, Marko Smiljanić i Andrej Perković koji su se istakli svojim radom i zalaganjem za našu školu. Za njih je ovo putovanje bilo jedno nezaboravno iskustvo koje će pamtiti po izvanrednoj organizaciji dešavanja, gostoprimljivosti učenika i profesora škole ,,Ruđer Bošković;; ali i sklapanju divnih prijateljstava sa učenicima naše regije.

Повезани чланци