Banjaluka kroz vijekove u Noći istraživača

Gimnazijalci, članovi istorijske sekcije, predstavili su svoj film Banjaluka kroz vijekove na Evropskoj noći istraživača BiH 2015 u Banjaluci, 25. septembra.Naš rad se razlikovao od radova ostalih srednjoškolaca jer se ne oslanja na tehničke i prirodne nauke i prikazan je u digitalnom formatu. Ipak, to nas nije spriječilo da privučemo pažnju mnogih posjetilaca. Odrasli su mogli da se oprobaju u rješavanju kviza, sa pitanjima o istoriji Banjaluke. Mlađi su igrali igru memorije, vezanu za spomenike u okolini, koje su kasnije pravili od gline, ili su ih bojili u našim bojankama. U pozadini je sve vrijeme prikazivan film. Publika je na interaktivan, zabavan način obnovila istoriju Banjaluke. Naučivši nešto novo i interesantno o svom grad, pridobili smo najveći broj glasova publike.Tema ovogodišnje manifestacije bila je: Započni lančanu reakciju i mi smo je i započeli, kroz istoriju. Naš film je primjer kako se pravi istorijski i istraživački rad – stručna literatura kao osnova, a terenski rad kao srž projekta. Osim prikazivanja već poznatih i predstavljanja manje poznatih dijelova istorije našeg grada, ovim filmom podstakli smo sve da istraže istoriju svoje porodice i okoline. Pa tako, spoznajući prošlost, zidaju čvrste temelje za sopstvenu budućnost.

Anđela Radovanović

Повезани чланци