Banjolučani u Kragujevcu – razmjena učenika dvije stare prijateljice

Saradnja Druge kragujevačkegimnazije sa našom, banjalučkom Gimnazijom, započeta je još u jesen 2000.godine. Tada je krenula tradicija uzajamnog ugošćavanja đaka ove dvije škole, apotom je na neko vrijeme prestala. Sada, nakon sedamnaest godina od prvog susreta,grupa banjalučkih gimnazijalaca bila je smještena u toplim domovimagostoljubivih Kragujevčana i time obnovila tradiciju.Petodnevna posjeta imala je za cilj zbližavanje, još davno spojenih srednjoškolaca, te upoznavanje sa korijenima. Ti korijeni su, na primjer, u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, koja je i najstarija srpska gimnazija. U posjeti ovom hramu obrazovanja, dobili smo i pohvale za našu Gimnaziju, te saznali da smo nadaleko na dobrom glasu. Pored toga, posjetili smo i Narodni muzej, pozorište, kino i spomen-muzej 21. oktobar.Pored obilazaka, u Drugoj kragujevačkoj gimnaziji je organizovan i filozofski kafe gdje smo debatovali o različitim filozofskim i društvenim temama. Takođe smo imali priliku da pogledamo predstavu dramske sekcije pod nazivom Preobražaj.Veče pred polazaku Banjaluku, šestog maja, smo zajedno sa Kragujevčanima proveli u proslavi Dana grada koji je obilježen uz koncert i vatromet.Iako je naš boravak u Kragujevcu tekao veoma prijatno i veselo, u jednom trenutku bili smo izmješteni iz naše uljuljkane bezbrižnosti, našavši se uovomspomen-muzeju.Nakon što smo sa divljenjem gledali u tajanstvenu zgradu neobičnog izgleda, budni i koncentrisani, slušali smo ozbiljnog kustosa sa širokim znanjem i elokvencijom kako tečno govori o nemilim događajima koji su nažalost zauvijek promijenili Kragujevac.Prvo što smo imali priliku da vidimo bile su slike Petra Lubarde, jednog od naših najvećih slikara 20.vijeka, a prije drugog sprata,mogli smoda pročitamo ono što je Nikola Tesla, negdje daleko, saznavši za tragične događaje u Kragujevcu napisao. U tom malom tekstu, još jednom se potvrđivalo da je riječ ne samo o velikom geniju, nego i o čovjeku koji osjeća jače i uzvišenije od drugih.A zatim je uslijedilo nešto što je sigurno dotaklo svakog od nas, više ili manje, ali postojano i trajno. I to što nam je prišlo i uzelo nas u svoj pogubni zagrljaj, nije ni blizu mjeri u kojoj je prije 76 godina odnijelo naše vršnjake, kao i mnoge druge nevino postradale ljude. Najjači utisak ostavljale su svakako lične stvari ubijenih đaka i građana. Vidjeli smo čitanke, rječnike, udžbenike iz latinskog, francuskog i slično, zamišljali smo dopola naučene lekcije, koje nikada nisu imale priliku da budu savladane, ili one briljantno proučene, sputane da razviju neke genijalne ideje.Pored toga, mogli smo pročitati poruke koje su stradali ljudi ostavljali svojim porodicama. Zaprepašteni prolaznošću, iz tih nekoliko redova upijali smo i tugu, ali i svojevrsnu hrabrost, onih koji su postali svjesni neizvjesnosti.Među mnoštvom poruka, jedna od njih je glasila:Draga Lelo, Seko i BatoKucnuo je zadnji čas.Oprostite svom tatiLjubi vas sve LazarHtedoh se slikati s tobom Lelo,Ali ti odgodi.Žao mi jeU nadi da se krvava bajka nikada neće ponoviti, gledajući mnoštvo svijetlih oreola, koji ipak trijumfuju u bici protiv tame, nećemo zaboraviti neke zamišljene gimnazijalce i ostale nedužno stradale, čija je radost naglo prekinuta.Upoznajući se sa Kragujevcom dani su brzo prolazili, ali stekli smo utisak kao da smo oduvijek živjeli u tom gradu. Naši domaćini su nas prihvatili kao članove porodice.Ova posjeta će ostati jedna od onih uspomena koje se nikada ne zaboravljaju i uvijek rado prepričavaju. Gimnazijalci Druge kragujevačke gimnazije su se potrudili da nam pokažu ljepote svog grada i učine sve kako bi naš boravak učinili što ugodnijim. Pored mnogih obilazaka i aktivnosti nije nedostajalo vremena za druženje i upoznavanje. Dvije gimnazije su se još više zbližile i omogućile nam da stvorimo nova prijateljstva koja će se održati i u budućnosti! Generalni konzulat Republike Srbije u Banjaluci, na čelu sa generalnim konzulom gospodinom Vladimirom Nikolićem, podržao je ovu ideju.Predivno iskustvo, spojeni predivni ljudi, upoznat predivan grad.. sve ovo samo u pet dana. Svakako preporučujemo razmjenu i jedva čekamo da Kragujevčani upoznaju Banjaluku!Banjolučki predstavnici bili su umaturanti koji su svojim trudom i zalaganjem u prethodnim godinama doprinijeli promociji Gimnazije (Ognjen Stefanović, Luka Divljak, Bojan Belenzada, Tijana Tepić i Anđela Arar), ali i njihove mlađe kolege koje su, iako mlađe, mnogo uradili na školskim i vanškolskim aktivnostima (Sofia Miljatović, Selma Ibrekić, Zdravka Bibić, Milica Aljetić i Dušan Vučenović).U četvrtak, 11. maja 2017. godine, gimnazijalci su zajendo sa profesoricom Aleksandrom Arsenijević Puhalo, koja je bila vođa ove ekspedicije, u školskoj čitaonici dočekali konzula Republike Srbije, koji je podržao i pomogao realizaciju ovog poduhvata, i zahvalili mu se, podijelivši s njim iskustva i doživljaje s putovanja. Svi zajedno su iskazali svoju želju da se ova priča nastavi jer je svima donijela dobro i lijepo.Sofia Miljatović II4Tijana Tepić IV8Selma Ibrekić III11Anđela Arar IV10

Повезани чланци