Italijani u posjeti gimnazijalcima i Banjoj Luci

Dana24. aprila 2017. godine u 16 časova u dvorište naše Gimnazije stigla je vedra,ali i, zbog dužeg puta, umorna grupa učenika srednje škole Liceo Paolo Diaconoiz Italije. Kako smo saznali, slušajući njihove priče pune uzbuđenja, na put supošli u rane jutarnje sate iz svog grada Cividale del Friuli, Udine, čije jebogatstvo i gostoprimstvo prethodno spoznala grupa gimnazijalaca u pratnjiprofesorice Romine Guido – Pajić i Dubravke Milovanović, kojima se i ovomprilikom zahvaljujemo, kako u naše, tako i u ime Italijana kojima su boravak unašoj državi učinili prijatnijim i, naravno, razumljivijim.Podolasku, učenici iz Italije, zajedno sa direktorom i profesorom svoje škole,prisustvovali su prijemu u našoj školi, koji je na simboličan način bio prikazdobrodošlice koju smo im poželjeli. Uz profesora Danila Kovača upoznali suistoriju, te sadašnju poziciju naše kompleksne države, nakon čega su mogliuživati uz minute filma Moje ime je vrijeme, naše filmske sekcije, uzitalijanski prevod. Dan se uspješno završio odlaskom Italijana u porodice ukoje su dodijeljeni, gdje su se, tokom narednih dana, rado upoznavali sa našimtradicionalnim jelima i običajima, te krajevima u kojim se nalazimo, a koji se,svakako, znatno razlikuju od italijanskih. Na taj način, ova razmjena omogućilaje, pored nevjerovatnih prijateljstava i učenja jezika, upoznavanje i stranekulture i običaja, što će uvijek biti jedan veliki korak ka cilju da svijetpostane jedno mjesto mira gdje se različito poštuje i voli. Unarednim danima, naši gosti imali su priliku da obiđu, prije svega, bogat ipredivan sadržaj Banjaluke, gdje su, uz turističkog vodiča, posjetili tvrđavuKastel, Muzej savremene umjetnosti, Nacionalni muzej, te se prošetaliGospodskom ulicom, i jedan dan odvojili za pohod na Banj brdo usljed čega subili očarani panoramom našeg grada. Zatim, njihov italijanski duh ukrasio je,takođe, i grad Jajce, tačnije očaravajuće vodopade, i grad Sarajevo sa njegovimtradicionalnim ulicama i trgom. Boravaksrednjoškolaca iz Italije u našem gradu završava se u petak, 28. aprila, kadabivaju očarani BaLMUN konferencijom, čijem su otvaranju prisustvovali u Banskomdvoru. Nakraju ovako divnog iskustva, zasigurno možemo reći da smo zahvalni namogućnosti da se dvije tako različite države spoje prijateljstvima i brojnimuspomenama, koje će ostati, kako u pisanoj riječi i fotografijama, tako i unašim srcima.AndreaJeremić, II8

Повезани чланци