Besede su opet tu

Kao i prethodne godine, Gimnazija je i ovog decembra organizovala takmičenje u besedništvu. Besednici su se okupili 22. decembra sa namerom da nam još jednom pokažu svoje oratorske sposobnosti kao i veštinu pisanja beseda. Dok se čitaonica polako punila publikom, naši govornici su ponavljali svoje govore i sa nestrpljenjem čekali svoj red. U publici su bili učenici naše škole, porodice učesnika i profesori. Imena ovogodišnjih besednika su: Milica Ristić, Biljana Milanović, Jovana Jakovljević, Nikolina Deletić, Srđan Barašin, Miloš Petković, Marko Romić i Živko Praštalo.Hrabro stupivši pred publiku ovi besednici su pokazali šta znači negovanje dobre govorničke tradicije u našoj školi, a svojim tekstovima, koji su prava umetnička dela, pokazali su vlastitu originalnost i kreativnost. Ovogodišnja tema je glasila: Svetosavlje me uči – sloboda izbora je moja. Ona je zahtevala onaj tako teško ostvariv spoj tradicionalnog i modernog. Ipak, ovaj izazov je pokazao da i nakon toliko godina, Sveti Sava živi u svakom učeniku. Besednici su pokazali koliko su naučili iz života našeg prosvetitelja, ali i koliko su na osnovu njegovog dela prepoznali sopstvenu snagu i potencijale koje će iskoristiti u životu.Da bi se proglasio pobednik ovog takmičenja, neophodan je bio žiri. Imali smo čast da sa nama bude profesor Pravnog fakulteta, doktor Nikola Mojović – osnivač i rukovodilac Centra za retoriku i govorništvo Institutio oratoria i organizator tradicionalnog takmičenja studenata u govorništvu na Pravnom fakultetu. Zatim, žiri su činili i gospođa Ljiljana Čekić, izvršna direktorka Narodnog pozorišta i magistar dramskih nauka, potom Milica Karadža, saradnica profesora Mojovića,profesori naše škole, Živko Malešević i Slavica Malić.Odluka je bila teška jer sutakmičari bili izuzetno dobri i ujednačenih kvaliteta. Ipak, za pobednika i najboljeg besednika izabran je Miloš Petković, drugoplasirani učesnik prošlogodišnjeg takmičenja. On je pokazao kako se moć besede prenosi na publiku, ali i da je dobar besednik proizvod mnogih nastupa koje ovaj učenik IV11 već ima iza sebe. Drugo mesto je zauzela Milica Ristić, učenica IV9, dok je treće mesto zauzeo njihov mlađi kolega Srđan Barašin, učenik III6.Najbolja beseda će se moći čuti na Svetosavskoj akademiji, a mi još jednom čestitamo našim besednicima i hvala im što su našu školu još jednom učinili ponosnom.

Autor teksta: Jelena Plaić IV11

Fotografije: Tajana Dedić Starović IV10

Повезани чланци