Borimo se zajedno!

Evropski dan borbe protiv pušenja je 31. maj, a prof. dr Rajko Igić je još prije nekoliko decenija kao Nacionalni dan borbe protiv pušenja za prostor bivše Jugoslavije predložio 31. januar. Cijeli projekat započeo je od jednostavnog plakata. Vremenom je ideja prihvaćena, pa je štampano po 10.000 plakata godišnje, a oko te ideje udružilo se oko 450 fakulteta koji su 1991. godine bili najveća anti-smoking grupa u cijelom svijetu. Uslijedila je i nagrada Svjetske zdravstvene organizacije… Posljednje decenije dr Igić radi u Čikagu, a često se vraća u širi zavičaj… Već dugo dr Igić jedan od najpoznatijih svjetskih autoriteta u ovoj oblasti. Njegov student, a i bivši gimnazijalac, ministar zdravlja i socijalne zaštite, Ranko Škrbić, ukazao je da je upravo nezdrav način života jedan od najvećih problema modernog svijeta. U Evropi je znatno porastao broj stanovnika koji pate od srčanih, malignih i respiratornih oboljenja. Pušenje, pasivno ili aktivno, narušava zdravlje, a jače je od lijeka. Nakon ovih uvodnih obraćanja, učenici IB programa, predvođeni svestranim profesorom Miroslavom Vulićem, napravili su sjajan skeč u kom su na jednostavan, humorističan način kritikovali pušenje i naveli najveće probleme koje ono donosi. Potresni podaci kazuju da se u BiH prošle godine prodalo oko 500 miliona kutija cigareta na oko 4 miliona stanovnika. Naravno, ovi podaci ne uključuju promet na crnom tržištu!Aleksa Majkić, učenik drugog razreda informatičkog smjera, majstorski je napravio anti-smoking prezentaciju, a potom je prikazan njegov novi kratki film o Pavlu Đurđeviću, maturantu medicinske škole, koji se protiv pušenja i nezdravog života bori trenirajući atraktivni streeet workout. Pavle je zadivio sve prisutne, a njegovo prisustvo u publici i kratko obraćanje nagrađeno je gromoglasnim aplauzom. Veoma prijemčivo izlaganje đacima i prisutnim profesorima imali su dr Marin Kvaternik, raniji ministar zdravlja, specijalista epidemiologije i direktor regionalnog Zavoda za zaštitu zdravlja Doboj, te nacionalni kordinator za kontrolu duvana dr Darko Marković. Njih dvojica zadržali su se sa đacima u – kako smo čuli – obostrano veoma zanimljivom i korisnom razgovoru. Javile su se i neke originalne ideje, ali o tome drugi put… Dim cigarete, dok vijugavo pluta vazduhom, tihi je ubica. Ubije jednu osobu na svakih 6,5 sekundi, ne birajući. Nesvjesni težine svoje odluke, mladi trče u zagrljaj smrti. Svaki dan 100.000 djece od 15 godina proba prvu cigaretu, povuče prvi dim. Zavisnici će postati njih 90%. Svakodnevno će se trovati cigaretama koje isadrže 4.000 hemijskih supstanci, a većina je kancerogena.Da li postoje razlozi da i ti probaš cigaretu? Ili su to izgovori? Kažeš, osjećaš zadovoljstvo odrastanja dok konzumiraš cigaretu. Smiruje te. Pa, puše i roditelji i profesori i doktori… Zašto ne bi i ti? Ipak, sagledaj i drugu stranu priče! Da li si samo žrtva marketinga? Pušenje nije bolest zdravlja, to je bolest zavisnosti. To znači da si je TI izabrao! Tvoja odluka je da se svakodnevno truješ i uništavaš! Prije nego što odlučiš, razmisli: da li želiš da vidiš svoje unuke?

Повезани чланци