Duh Vizantije u holu Gimnazije Banja Luka

U našoj Gimnaziju 12. marta 2015. godine uspjeli smo na momenat da oživimo prošlost velike Vizantijske imperije, najvećeg i najdugovječnijeg carstva Srednjeg vijeka. Naime, tog popodneva gimnazijalci su imali priliku da čuju predavanje mr Danijela Dojčinovića koji nam je pripovjedao o Istoriji srpske pismenosti odnosno o istorijskom razvoju srpskog jezika i pisma, povlačeći paralele sa istorijom Vizantijskog carstva odnosno kazivajući o kulturnom blagu koji nam je Vizantija ostavila u nasljeđe. Takođe, gostima su se obratili predsjednik udruženja Vizantija, koje djeluje pri Filološkom fakultetu u Banjaluci, gospodin Goran Šaula, prof. dr Mladenko Sadžak, predsjednik skupštine Udruženja te predsjednik Kluba Vizantija u Gimnaziji, Marko Romić. Moderator dešavanja je bio profesor Danilo Kovač. Novoosnovani klub u Gimnaziji će raditi pod patronatom Udruženja, ali će imati svoje rukovodstvo, koje pored predsjednika ima i potpredsjednika te koordinatora kluba. Izložba pod nazivom Srpski ćirilski rukopisi od 12 do 18. vijeka je otvorena nakon predavanja na gimnazijskom trgu Gaudeamus.

Повезани чланци