Gimnazijalci na MUNiM u Mostaru

Biti dio ekipe koja predstavlja najveću i jednu od najboljih škola čast je za svakoga, pa tako je bilo i za ovogodišnju MUNiM ekipu. Mala neobičnost ovogodišnjih priprema bila je i atmosfera koja je vladala, jer je i profesorica koja je predvodila ekipu nekada bila učesnik MUN konferencije.Značaj MUN konferencija, nažalost, u našoj zemlji još uvijek nije na onom nivou na kojem bi trebalo da bude. Kada krenemo van granica našeg govornog područja, tek onda shvatimo šta i koliko znači biti učesnik jedne ovakve internacionalne konferencije. Na našu veliku radost, od prije tri godine i mi se možemo pohvaliti sjajnom BaLMUN konferencijom za koju se, evo, vrijedno spremamo i ove godine.Pored sjajnih debata na komitetima ovogodišnji MUNiM karakterisao je i nemali broj simuliranih terorističkih napada. Ovo samo svjedoči o tome kako i koliko surova stvarnost utiče i potiče malde na promišljanje i razmišljanje. Jasno i pripremljeno debatovanje o aktuelnim pitanjima iz raznih oblasti karakterisali su radni dio dana, dok je onaj slobodni bio nadahnut lijepim vremenom i predivnim Starim mostom. Kako je jedna od naših delegata doživjela ovu aktivnost, pročitajte u nastavku:Zahvaljujući našem BaLMUN-u kao i samojGimnaziji, učenici naše škole već određeni niz godina imaju priliku učestvovatina manifestaciji MUNiM. Ove godine tu sam priliku dobila i ja. Provesti četirinevjerovatna dana sa IB učenicima iz regiona kao i svijeta bilo je neponovljivoiskustvo. Ne samo da sam stekla nova poznanstva i vidjela druge strane IBobrazovanja, dobila sam priliku da produbim svoje znanje o samom MUN-u iotkrijem neke nove vještine koje su se krile u meni a da to nisam ni znala. Ovegodine ću takođe prvi put učestvovati na našem BaLMUN-u i tome se jako radujembaš zbog samog MUNiM iskustva. Kada razmišljam o idućoj godini i ponovnomodlasku u Mostar, voljela bih se vratiti i ponoviti sve. Svakom sledećemdelegatu kojem se pruži ista avantura, mogu samo reći da će uživati i zasigurnose neće pokajati. ( Una Vujičić)

Повезани чланци