Novi stanari Botaničke bašte

Pod stručnim vođstvom profesorice RakićU petak, 27. marta 2015. godine, bio je tmuranproljećni dan. Učenici banjalučke Gimnazije učestvovali su u akciji sađenjaraznih biljnih kultura u gimnazijskom dvorištu. Predvođeni profesoricombiologije Snježanom Rakić, pomoćnicom direktora Oliverom Todorović, profesorombiologije Miroslavom Vulićem,te baštovanom Boškom Račićem, gimnazijalci su vrijedno radili da za sobomostave zeleni trag i uljepšaju prostor oko zgrade od crvene cigle. I uspjeli suda prije kiše zasade desetine stabala. Inače, vrijednesadnice donirale su Šume Srpske, tačnije Rasadnik ’’Gornja Puharska’’ kodPrijedora, i time omogućili ovu akciju, a njena svrhaje – pored uljepšavanja dvorišta – da omogući praktičnu nastavu iz biologije. Učeniciće u samom dvorištu škole moći mnogo naučiti iz prve ruke, ali i uživati u prizoruraznolikog zelenila. Stabla kao uspomenaNeke od zasađenih kultura su brijest (Ulmus), klen (Squalius cephalus), vrba iva (Salix caprea), lijeska (Corylus avellana), glog (Crataegusmonogyna), a većina potice iz šumskih ekosistema RepublikeSrpske. Ovi novi gimnazijalcipridružili su se već postojećem cvijeću,grmlju i drveću gimnazijskog dvorišta, što uključuje i sadnice koje suprethodne generacije zasadile kao uspomenu na četiri godine provedene u banjalučkojGimnaziji. Nadamo se da će ovakvih poduhvata biti još i da će prostor okoGimnazije uvijek biti obogaćen ovakvim darovima prirode.

Повезани чланци