Konstantinova sedmica u banjalučkoj Gimnaziji, dan treći

Oni koji prate rad banjalučke Gimnazije znaju da je protekla sedmica bila u znaku obilježavanja 1700 godina Milanskog edikta. Program ove svečane manifestacije počeo je još u ponedjeljak predavanjem našeg učenika, i debatanta, Marka Romića. Utorak je bio rezervisan za predavanje magistra istorijskih nauka i vizantologa, Borisa Babića, a u srijedu je Debatni klub Gorgije uzeo učešće u ovom istorijskom događaju naše škole.Debatni klub Gorgije, pozvan od organizatora, profesora Danila Kovača i našeg debatanta, učenika Marka Romića, javnom debatom upotpunio jeprogram obilježavanja Milanskog edikta u našoj školi. Debatanti koji su se odvažili da učestvuju na ovoj debati imali su veoma težak zadatak. Naime, teza na koju su debatovali nije bila nimalo laka, i glasila je: Internet doprinosi širenju hrišćanskih principa. Iskoristili smo priliku da malo porazgovaramo sa debatantima, koji su nam priznali da su se namučili tokom istraživanja. Afirmacijski tim su činili Anđela Arar, Vladana Đaković i, blažen među ženama, Bojan Belenzada. Njihovi oponenti su bili Marko Blagojević, Vida Davidović i Violeta Vuletić.Debata je počela tačno u 12 časova uvodnim govorom Marka Romića. Zatim je koordinator programa Konstantinove sedmice, profesor Danilo Kovač, pozdravio sve prisutne i zahvalio se publici na zainteresovanosti za ovaj događaj. Naravno, i naša profesorica Branka Kukić je pozdravila sve prisutne, i proglasila debatu otvorenom. Ne smijemo zaboraviti ni sudački tim, kojeg su ovaj put činili Stela Aleksić, Anja Ljubojević i naš počasni član Miloš Petković.Nizali su se govori i unakrsna ispitivanja, a publika je od samog početka bila podijeljena, tako da su obje strane imale podjednaku podršku. U svakoj debati se dešavaju i neki lapsusi, pa smo tako ovog puta ostali u čudu kada smo čuli da je internet živo biće. Ova debata će se pamtiti i po broju tvitova poglavara Katoličke crkve. Prelazilo se sa trenutaka smijeha na ozbiljno promišljanje o navodima debatanata, što je upotpunilo dinamičan i zanimljiv tok debate.Debata je trajala jedan školski čas, a zatim se sudački tim našao pred ozbiljnim pitanjem: afirmacija ili negacija? Kao predsjednik sudačkog tima, Miloš Petković je priznao da su od samog početka više vjerovali negacijskoj ekipi, jer su ih očarali svojim govorima, ali i iznesenim argumentima. Međutim, ono što je prevagnulo i odnijelo pobijedu afirmacijskoj ekipi, bio je besprijekoran govor Bojana Belenzade. Jednočasovna debata, na nimalo laku tezu, dovela je do neočekivanog rezultata. Kao što smo već rekli, publika je bila podijeljena, a to se najbolje vidjelo u razgovorima nakon debate. Debatni klub Gorgije je još jednom pokazao moć debatovanja, ali i organizovanja javne debate. Nakon četiri radna mjeseca smo zaslužili odmor, i zato vas pozdravljamo do naredne kalendarske godine. A do tada, poštujte kulturu dijaloga, i debatujte! Tekst: Stefan Ličina,III3, portparol Debatnog kluba Gorgije Fotografije: Filip Babić, I7

Повезани чланци