Odlazak profesorice Stojanke Štrbac u penziju

O tome kakav je profesor Stojanka Štrbac, govore i govoriće, generacije njenih bivših đaka. O tome da kažemo kakav je kolega, mentor i čovjek, mi profesori iz Aktiva biologije, možda smo najviše pozvani, a sigurni smo da govorimo i u ime ostalih Stojinih kolega.Svi mi profesori, znamo da među đacima imamo svoje nadimke, a ima li ljepšeg od Stojanka majka?Kada ste mlad profesor, juče izašao iz studentskih klupa, i dobijete priliku da radite kao profesor u banjalučkoj Gimnaziji, među profesorima legendama, prvi koraci po zbornici, prema učionici, su vam nesigurni. Treba vam majčinsko bodrenje i zagrljaj. Srećom, mi profesori biologije, imali smo svoju Stojanku, majku.Taj osmijeh vas odmah smiri. A onda, lagano, dan za danom, Stoja vas uči umjetnosti poučavanja, nesebično vam otkriva tajne profesorskog zanata: na čas se ne ide nespreman, na čas se ne ide neraspoložen, i ne možete sa djecom raditi ako ste zaboravili šta znači biti dijete.Onda vas opet iznenadi svojim entuzijazmom. Stoji računari nisu nepremostiva prepreka: elektronski planovi, pripreme, prezentacije, dnevnici… Želja da se napreduje i uči, kod Stoje ne prestaje.Ne ustručava se da vas zamoli za pomoć, ako misli da nešto bolje od nje znate. I to govori u prilog tome koliki je čovjek naša Stoja.Stojo, želimo Vam svu sreću u novom životnom dobu, da budte živi i zdravi, i ostanete tako raspoloženi i nasmijani. Srećno!Vaš Aktiv: Miroslav, Žana, Ljubica i Suzana.Obilje milosti- snaga odlučnostiGorana Đudurović PraštaloMikelanđelo je znao da njegova prva vajarska tema – reljef Madona i Dijete mora dolaziti iz njegove duše. Tražeći i osluškujući šta njime želi izraziti, pronašao je odgovor. Počeo je da kleše Mariju u trenutku kad doji dijete i treba da odredi budućnost donoseći odluku za sebe, za dijete, za svijet. Htio je da bude vidljiv duh majčinstva, duh odlučnosti. Izabrao je da baš taj motiv bude dominantan pored ostalih osobina dobre majke – prisutnosti, zaštite, odgoja, nadziranja, prenošenja iskustva.Vi, gimnazijska Madona – Stojanka Štrbac, ugrađivali ste iz istog ishodišta kao Veliki umjetnik, iz duše, u svoj rad još jednu majčinsku osobinu: Obilje milosti. Pružali ste je đacima onako kako ju je Bog darova Mariji i objasnio oblik svog postojanja, neprekidno upućujući i na potrebu odlučivanja. I oni su to osjećali. Tražili su svoju Stoju i kad nisu imali čas, očekujući spasenje i izbavljenje, računajući na Vašu majčinsku ljubav, milost.Vidjeli ste agoniju koju je novo doba donosilo. Niste dopuštali da ona uguši snagu odlučivanja i niste je puštali u Vaše učionice. Začuđujuće je kako ste to uspjevali. U ovom zapletenom svijetu, diktaturi površnosti, prosječnosti, ;dobu slike svijeta;, gdje se zaustavlja življenje, upućivali ste učenike da čine sopstvene izbore, da donose odluke, budu odgovorni ljudi i da se ne dešava – Izabrano je, nisam ja izabrao. Hrabrili ste ih da odgovore izazovu života i odupru se beznačajnosti i bezličnosti, pozivali na jedan životni stav koji će oblikovati svojim činjenjem.Vaš poziv, neodvojiv od majčinske dužnosti, istrajavao je i bodrio učenike da, i kad posumnjaju da nisu vladari sudbine, ne odustanu biti vladari svojih misli. Prave vrijednosti se u svakom vremenu moraju izboriti za svoje prisustvo, i u naletu novog, prve su na udaru. Ali Vi ste ih spremno štitili radeći na svim poljima gdje ste uočili da opasnost prijeti. Brzo ste otkrivali prednosti i mane tehnike, ne bježeći od nepoznatog, usavršavajući didaktičke vještine. Neprestano učeći, svoj čas ste obogaćivali informatičkim znanjima. Pohađali ste sve što je bilo na raspolaganju profesiji i niste dali da budete pobjeđeni od novog vremena prerušenog u mladost koje neprestano prijeti zrelosti, znanju i iskustvu. Sve ste stizali, i sad nam je jasnija jevrejska poslovica Bog ne može sve da stigne, zato je izmislio majku.Vaše mjesto je na gimnazijskom reljefu postojano kao i istinsko umjetničko stvaralaštvo, svjedočeći da još živi obrazovanje, poimanje poziva kao materinstva, koje priprema mlade ljude da biraju, traže pozive, budu odgovorni ljudi, vode svoj život imajući razumijevanja, milosti da drugima pružaju nešto i kad oni ne traže. Želimo da neustrašivo koračate novim životnim putevima kao što ste dosad zajedno sa učenicima koračali putevima mišljenja i da nas, naviknute na Vašu blagonaklonost, neprestano majčinski nadzirete.

Vaša Velika porodica!

Повезани чланци