Odlazak u penziju profesorice Katarine Kuburić

Kako su se od profesorice Kuburić oprostili njeni učenici i njene koleg pročitajte u nastavku …. Riječ kolega: Nepobjedivo obrazovanjePromjenesu neminovnost. Nikog ne zaobilaze. Novo, da bi nastalo, nešto treba da nestane,i to je prirodan tok dešavanja. Prirodne i potrebne promjene lako je prihvatiti,ali u korak sa njima idu i one neprirodne i nepotrebne nastale kao posljedica ljudskogprihvatanja toka stvari bez promišljanja. Njihovi olujni naleti stvaraju većeštete obrazovanju od onih koje čine vremenske nepogode prirodi i ljudskom životudanas. One traže ozbiljno uočavanje svojstveno profesorskom ispitivanju.Teneprirodne teško se razlikuju od prirodnih i potrebnih. Za predmete poputlatinskog i francuskog jezika, bile su malo više zaintresovane. Ali KatarinuKuburić nisu mogli zavesti i osvojiti. Nikako se niste mogli pomiriti da Vamoduzmu riječi, mišljenje, vrijednosti koje ste u svom radnom vijeku zastupalikako u svom poslu, tako i u porodici, i na svim mjestima gdje ste moglidjelovati. Vaša djeca su postali odgovorni ljudi, koji su upoznali da pravo obrazovanjetraži žrtvovanja i odricanja kako bi se zadobili viši stepeni istine i slobodei stvorilo postojano ponašanje u željenim oblastima. Identitet se čuva,vjerovali ste, načinom kako čovjek dopusti stvarima da mu pripadaju i poštovaliste izbore i odluke drugih i kada su bile i najudaljenije od Vaših. Nistetrošili energiju u pokazivanju onim sumnjičavim ko ste, već ste radijepodnosili nepravdu čuvajući se da je ne nanosite. Snažan otpor pružili ste jedino kad steosjetili njihovo lukavstvo, da se uvuku u porodicu osvajući djecu računajući nabezgraničnu roditeljsku ljubav. Roditelji, nesvjesno zatrpani poslovima kako biispunili sve raznovrsnije i najčešće suvišne potrebe, postaju najvećineprijatelji sopstvenoj djeci, što je i Dostojevski upozoravao svojim djelima.A, Vi, Katarina, njihovu želju da im se i školovanje olakša, niste mogliprihvatiti i niste dozvoljavali da u hodu zastajkujete zbog roditeljskih peta ispred Vašeg koraka .Sokratovskiste se suočavali sa njima misleći kao on da niko namjerno ne griješi. Stišavaliste ih i ostali nepobjedivi učitelj (doctor invinicibilis) kao Viljam Okam,koji je svojom ;britvom; vješto presjecao svako nepotrebno jezičkonagomilavanje riječi, ako se nešto moglo jasno izraziti. Želimda Vaš dalji boravak u novim oblastima bude bezbrižan i upozna Vaš stoički duh,koji sreću i nesreću nije vidio uokolnostima nego u reakciji na te okolnosti. I da nam budete dugovječni bar kaoVaša majka, i u svojim činjenjima, ne ostavljate, kao ni do sada, nikogravnodušnim. Gorana ĐudurovićPraštalo, profesorRiječ učenika: ČasDazapočnemo čas. Otvorite prozor. Ili zatvorite; zavisi od temperature. Ako nemagrijanja sjedite u jaknama, ali prestanite pričati. Kako ste?Riječ, jedna, druga, treća, peta. Ponavljanjeje majka znanja. Par prstohvata stereotipnog razmišljanja da začinimo proceskoji traje u prosjeku 45 minuta. Nije važno da li se osjećate kao proljeće ilijesen svejedno vas čeka ista obaveza, znanje u kakvog god obliku ga primite. Jasam osoba koja stoji iznad vas i pruža vam sigurnost kakvu imate u majčinomzagrljaju. Ponekad dolazim sa vrećom punom zlatnika, drugi put sam ih većpobacala kao slatkiše na Badnje veče negdje na putu do vas. Nije važno da li ćuja biti ja ili vi, da li ću se konformisati u ideje o onome šta ja treba dabudem u vašim zbunjenim pogledima, niti da li sam taj dan braon ili bordo.Važno je da vam dajem riječ, jednu, drugu, treću, petu, koju svako od vas čujedrugačije. Šta to znači? Teza, prevod u zagradi porijeklo. Moje porijeklo vodiiz davnina, tamo gdje se rađaju uporedo ponos, dostojanstvo i čovjek sa svojimkomplikovanostima. Nije lako pronaći riječ, niti izgovoriti je ispravno. Ton iemocija, šest različitih vrsta energije i jedna sedma koja treba da je prihvatijoš uvijek neizgovorenu. To vam mogu dati u nasljedstvo, naravno ako nistepreviše egocentrični ili imate nedovoljno spoznatog u sebi. Dobrota je bitna.To sami učite. Concordia, fortuna, abundantia (sloga, sreća i obilje)-Da sebude čovjek.Glagoli su važni i njihova vremena. To je maloteže odgovarati, ali ne toliko iskoristiti u rečenici. Naročito ako govorite saneprijateljima. Ja ih nisam imala. Ponekad će vam se sve to učiniti bezlično ibeznadežno, svaka ta lekcija, ali s razlogom je imenujemo Lekcijom. Svečano sezaklinjem da ću biti pravedna i tvrdoglava u pokušaju da vam objasnim tok kojipredstavljaju brojevi i prezent, jer sve što imate je sadašnjost. Razmišljamponekad o budućnosti i uvijek je volim. Imam osjećaj da će sve ići lakše, modadosadnije ali u svakom slučaju okrepljujuće. Želim da mi danas u par rečenicaopišete svog druga iz klupe. Nećete mi nikad predati taj rad niti ću gaocijeniti. Neće biti uvijek ista skala vrednovanja od jedan do pet. Alipotrudite se da ga opišete na najdublji mogući način. Jer ako pogledate iz uglanesvjesnog, kad naučite gledati njega znaćete gledati sve ljude, vaše drugoveiz klupe. Ja sam tokom godina shvatila tu formu koja opisuje svakog od vasučenika i naravno samim tim i od učitelja.To ćuvam reći idući čas. Trrrrrr.Cras, cras, semper cras, sice evadit aetas.Ceo ljudski život se svodi nasutra.Vašaučenica, NadaDanilović

Повезани чланци