Tanja Stupar Trifunović sa banjalučkim gimnazijalcima

Tanja Stupar Trifunović, završila je banjalučkuGimnaziju i Filološki fakultet u Banjoj Luci. Objavila je četiri knjigepoezije, a ovo je njen prvi roman. Za njega je osvojila treću nagradu nakonkursu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske za najboljineobjavljeni roman Zlatna sova.Ovoj promociji se odazvao veliki broj učenika, koji susvoje vrijeme odvojili da bi došli i podržali našu banjalučku spisateljicu, tese informisali o domaćoj književnosti. O romanu su govorili profesori srpskogajezika i književnosti: Slavica Malić, Živko Malešević i Dunja Ilić. Profesorica Ilić je započela analizu romana,pročitavši nekoliko odlomaka iz knjige i naglasvši njhovu povezanost. Te odlomkeje nazvala pjesmama u prozi, sa čime se gospođa Tanja usaglasila.Na ovo se nadovezala profesorica Malić, koja jeiznijela svoje mišljenje o romanu, pri čemu je kazala da je ovo roman oodrastanju. Ali o onom unutrašnjem, duhovnom sazrijevanju i vezivanju. Djecasu čitav život vezana za svoje roditelje. Čak i kada se fizički odvoje od njih,oni ostaju i žive u njihovoj podsvijesti, utisnuti kao etički i moralni zakoni.Ta je veza neraskidiva, izjavila je profesorica Malić. Profesor Malešević je za početak rekao da je gospođaTanja napisala jedan uspješan lirski roman. Za njega bi se, na prvi pogledmoglo reći da je porodični, ali on nije porodični, pa čak nije ni o odrastanju,već o pronalaženju sopstvenog identiteta, izjavio je profesor Malešević.Naglasio je važnu ulogu različitih perspektiva pripovjedača u cjelokupnomutisku o djelu, a glavnu junakinju, Anu, uporedio sa mnogim poznatimjunakinjama svjetske književnosti.Nakon toga je gospođa Tanja prokomentarisala analizeprofesora i usaglasila se sa većinom njihovih stavova. Učenike je zamolila dapostavljaju pitanja, koja su doprinijela još opuštenijoj atmosferi u čitaonici.Za kraj je dala savjet da uvijek, a pogotovo kadapišemo, dopustimo da se naša autentičnost naglasi, a ne da se poistovjećujemosa uspješnim, već izgrađenim piscima.Sofia Miljatović I4

Повезани чланци