Pet dana u koži Italijana

Učenicibanjalučke Gimnazije i Muzičke škole Vlado Milošević u Banjoj Luci su, upratnji profesorica italijanskog jezika Romine Guido-Pajić i DubravkeMilovanović, od 09.11. do 14.11.2015. učestvovali u razmjeni učenikagorepomenutih škola sa Gimnazijom Mamiani, u Pezaru, Italiji. Boravak u ovojzemlji bogate istorije, visoke mode i ukusne kuhinje, koji je većini učenikabio prvi u životu, za sve je bio izuzetno produktivan i zanimljiv. To ne bibilo moguće da nas nisu toplo dočekale naše porodice-domaćini, koji su nam,pored vrata svojih domova, otvorili i svoja srca, i sa kojima smo se,prevazišavši bilo kakve starosne, kulturne ili jezičke barijere, za ovakokratak period zbližili, i koji su nam omogućili da se, u najkraćem mogućem roku,osjećamo kao kod kuće. Na putu za Pezaro posjetili smo simpatični gradićRavenu. Dane u Pezaru provodili smo prisustvujući nekim od časova redovnenastave italijanskih gimnazijalaca, zatim obilazeći znamenita mjesta samoggrada u kojem smo bili smješteni, ali i organizujući jednodnevne izlete uokolne gradove. Tako smo bili u studentskom gradu Urbinu, u Gradari gdje smouživali šetajući među zidinama dvorca starog preko 5 vijekova, punim raskošnogenterijera, pritom saznavši mnoge zanimljivosti iz njegove duge istorije, aposjetili smo i Rimini, kao i Fano, gradove koji su nam, svaki na svoj način,prenijeli kulturu i duh italijanskog naroda. Večeri smo provodili družeći se saporodicama, a zatim u šetnji i piću sa našim i domaćinima naših sugrađana, tenjihovim prijateljima. U povratku kući posjetili smo Gimnaziju FrančeskoPetrarka u Trstu, kojima se takođe zahvaljujemo na pristojnom dočeku.Pokušaćemo da vam dobro raspoloženje i uživanje u ovom nezaboravnom iskustvuprenesemo preko nekoliko fotografija, dok mi sumiramo utiske i odbrojavamo danedo aprila, kada ćemo zamijeniti uloge sa gimnazijalcima iz Pezara, te se izsveg srca potruditi i nadati da će njima dani u Banjoj Luci ostati u najljepšemsjećanju, baš kao i nama oni provedeni u njihovom gradu!

Повезани чланци