Posjeta vjerskom objektu u Banjoj Luci: Ferhat-pašina džamija

U četvrtak, 14.juna, upratnji profesorice geografije, Jasminke Mrđen, učenicima Gimnazije odjeljenjaI2 omogućena je terenska nastava. Povod je bio proučavanje rodnog grada,prestonice kulture Republike Srpske, grada Banja Luka. Kulturno mjesto koje smoobišli bila je dobro poznata Ferhat-pašina džamija ili Ferhadija. Dočekao nasje gospodin koji je ujedno bio i veliki poznavalac istorije džamije i sameislamske kulture. Počastio nas je korisnim informacijama o građevini. Naime,džamija je izgrađena 16. vijeku, tačnije 1579. godine. Srušena je 1993. godine,ali UNESCO je ponudio pomoć te jeobnovljena do kraja 2007. godine i sada je zaštićena kulturna baština.Natpisi na zidovima su inspirisani citatima iz svete knjige Kuran, i pisani su na arapskom jeziku.Svi ornamenti imaju značenje i za gotovo svaki je dato objašnjenje.Pomno smo pratili predavanjei na kraju sabirali utiske i interesovanja zajedno sa profesoricom. Došli smo udodir sa još jednom vjerom i kulturom i time proširili svoja znanja stečena načasovima likovne kulture i istorije. Zahvaljujemose profesorici zato što nam je omogućila da učimo i izvan učionice, i što ječas od 45 minuta pretvorila u nezaboravnu šetnju hodnicima istorije, kulture ireligije. Ono što smo danas naučili sigurno nećemo zaboraviti, a nadamo se daće u budućnosti biti više ovakvih časova.Nevena Zelenika I2

Повезани чланци