Promocija knjige Marka Romića

Promocija monografije Pravoslavni manastiri Republike Srpske autora Marka Romića, doskorašnjeg đaka banjalučke Gimnazije, održana je u četvrtak 3.11. u prepunoj sali Narodnog pozorišta Republike Srpske. Monografija se izdaje sa blagoslovom Njegove Svetosti patrijarha srpskog gospodina Irineja, te preosvećene gospode arhijereja: episkopa banjalučkog g. Jefrema, episkopa zvorničko-tuzlanskog g. Hrizostoma i episkopa zahumsko-hercegovačkog g. Grigorija.Podsjetimo, Marko u svom opusu stvaralaštva broji već jednu objavljenu knjigu pod nazivom Car Konstantin i rano hrišćanstvo, za koju mu je recezent bio poznati srpski vizantolog prof. dr Radivoj Radić.Na promociji knjige kao izaslanik Njegove Svetosti govorio je episkop toplički g. Arsenije, vikar patrijarha srpskog. Vladika je podsjetio na mučeničku istoriju manastira, skrnavljenje, pljačkanje, ali i nepokolebljivu borbu srpskog naroda za odanost svojoj vjeri, te je izrazio divljenje i velike pohvale o monografiji, uzevši u obzir autorove godine. O duhovnom životu, zadužbinarskim krasotama, blagougađanju Gospodu, trpljenju, skrušenosti i svim vrijednostima koje knjiga prenosi čitaocu, publika je imala priliku da čuje od: dr Aleksandra Đurića (Ministarstvo turizma Republike Srpske), protojereja-stavrofora Radivoja Krulja, arhijerejskog zamjenika episkopa zahumsko-hercegovačkog; jeromonaha Teofila (Dimirića), nastojnika manastira Osovice, te dr Nenada Novakovića, direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske i izdavača.Monografija Pravoslavni manastiri Republike Srpske sabira i govori o dugoj istoriji veličanstvenih duhovnih zajednica Republike Srpske, smještenih uglavnom u oazama mira i ispunjenih bogatim nasleđem istorijskih i kulturnih tekovina srpskoga naroda. Knjiga je data uporedo i na engleskom jeziku i bogato ilustrovana fotografijama vrhunskog kvaliteta.Promociji su prisustvovali predstavnici državnih i lokalnih vlasti, akademske i kulturne zajednice, izaslanici banjalučke biskupije i muftijstva, kao i brojno sveštenomonaštvo i sveštenstvo eparhije banjalučke, te predstavnici Gimnazije, monogobrojni učenici, profesori i direktor.Aleksandar Matić, IB1

Повезани чланци