Promocija knjige Smrt svoju preboleo Rista Kremenovića

U ponedjeljak, 4.maja 2015. godine u čitaonici naše škole promovisana je knjiga poezije pjesnikaRista Kremenovića (1939–1960), nekadašnjeg učenika banjalučke gimnazije.Prisutnima je predstavljeno prvo integralno izdanje cjelokupnog pjesnikovogstvaralaštva, objavljeno u vidu zbirke pod naslovom Smrt svoju preboleo. Riječje o darovitom pjesniku čiji je pjesnički razvitak naglo prekinut njegovimubistvom 1960. godine u Zagrebu. Nešto više o liku i djelu Rista Kremenovića prisutnima su rekli književnik iknjiževni kritičar Ranko Pavlović, pjesnikov školski drug Branislav Talić, tegospođa Dijana Šormaz, profesor književnosti. Pored profesora i učenikaGimnazije, promociji knjige prisustovali su i članovi pjesnikove porodice. Nadamo se da će promocija poezije Rista Kremenovića u njegovoj i našoj školipredstavljati početak afirmacije stvaralaštva ovog pjesnika, koji je, važno jenapomenuti, većinu pjesama i napisao upravo za vrijeme svojih gimnazijskihdana.PODNEPod glogom drijema tišina.Iz krčaga nebakotrlja plavo vino.Negdje zvecka lanacševinog cvrkutai bijeli koszvižduće bećarske pjesme. Juli 1955. Borjan Mitrović

Повезани чланци