Regionalno/Republičko debatno takmičenje

Republičko/Regionalno debatno takmičenje u Banjoj Luci održano je 9. novembra sa početkom u 10 časova i 15 minuta. Domaćin i organizator ovog takmičenja je bio Debatni klub Gorgije banjalučke Gimnazije. Gorgije su od ranih jutanjih sati bile na nogama, i trudile se da gosti koji dođu iz drugih gradova osjete pravu domaćinsku atmosferu. Natakmičenju su učestvovali: Gimnazija Petar Kočić Srbac, Gimnazija Petar Kočić Zvornik, Srednja elektrotehnička škola Prijedor, Ekonomska škola Brčko, KŠC Opća Gimnazija Banja Luka, i, naravno, Gimnazija Banja Luka. Ekipe iz svih pomenutih gradova su počele pristizati oko 10 časova u bastion od crvene cigle, upoznajući se usput sa kolegama domaćinima. Ne mogu, a da ne spomenem i predstavnike CKD-a koje su iz Sarajeva doputovale u Banju Luku kako bi pomogle u organizaciji samog takmičenja i pobrinule se za njegovu punu regularnost. Nadina Balagić i Amela Ibrahimagić su sa svom svojom opremom stigle nešto ranije u Banju Luku i odradile zadnje pripreme za takmičenje. Samo otvaranje takmičenja je održano u čitanoci banjalučke Gimnazije, a otvaranju su prisustvovali nekadašnji treneri debatnih klubova Gimnazije, Zoran Pejašinović, direktor škole, i Živka Kukrić, profesor. Nakon službenog dijela otvaranja takmičenja, Nadina i Amela održale su jednočasovno predavanje o osnovima debate, ali i o čuvenom ad hominem-u. Vjerujem da je predavanje bilo korisno za sve takmičare, a pogotovo za one koji su na početku svoje debatne karijere. Nakon predavanja je uslijedilo žrijebanje za prvu kvalifikacionu debatnu rundu. Žrijeb je morao biti malo izmijenjen zbog pojedinih timova koji su otkazali svoje učešće na takmičenju. Pet sala je bilo spremo za debatovanje, a po dva tima su u sali provela oko sat vremena. Zatim je uslijedila i druga debatna runda, i još sat vremena provedenih u debatovanju. Konačno smo došli i do polufinalista, a ta dva para su činili: Par 1 : Gimnazija Banja Luka – Gorgije 2 — Gimnazija Banja Luka Gorgije 1 Par 2: KŠC Opća Gimnazija Banja Luka – Tim 1 — Srednja elektrotehnička škola Prijedor – Tim 1 Sastav timova: Gimnazija Banja Luka –Gorgije 1:Milica Malešević, Helena Javor-Ibrahimbegović, Đorđe Rajić Gimnazija Banja Luka –Gorgije 2: Srđan Barašin, Aleksandar Milošević, Ognjen Ševo KŠC Opća Gimnazija Banja Luka – Tim 1: Milica Mijatović, Milan Vasić, Filip Jokić Srednja elektrotehnička škola Prijedor – Tim 1: Milan Medić, Vladimir Ilić, Anđela Knežević Sudija ekipama Gorgija Dušanka Marin je odlučila da u finale ide ekipa Gorgije 1, dok je sudija drugom polufinalnom paru Branka Kukić odlučila da u finale ide ekipa KŠC Opća Gimnazija Banja Luka – Tim 1. Došlo je vrijeme i za finalnu debatu, a debatanti dvije gimnazije su debatovali na tezu:U vannastavne aktivnosti u školama treba uključiti više učenika sa smanjenim vladanjem, nego učenika sa primjernim vladanjem.Sudije na ovoj finalnoj debati su bili: Nadina Balagić, Amela Ibrahimagić i Žarko Brkanlić. Oni su odlučili da jepobjednik Republičkog/Regionalnog debatnog takmičenja tim Gimnazije Banja Luka – Gorgije 1. Takođe, proglašena su itri najbolja govornika na takmičenju, a to su članovi trećeplasirane ekipeGorgije 2:Srđan Barašin, Ognjen Ševo iAleksandar Milošević. Svi učesnici takmičenja su dobili zahvalnice za učešće, a finalni debatanti i posebne diplome, ali i prigodne nagrade. Godina dana je prošla od kada sam ušao u debatni program BiH, i za ovu godinu sam naučio mnogo više od bilo kojeg drugog programa u kojem sam učestvovao. Debata od nas stvar prave govornike, prave ljude… Na samom kraju želim da istaknem da ovo takmičenje ne bi bilo odlično da tu nisu bili ljudi koji su se pobrinuli oko zahtjevne organizacije takmičenja. Organizacija: Debatni klub Gorgije Gimnazije Banja Luka:Branka Kukić, Stela Aleksić, Vladana Đaković, Marko Romić, Miloš Petković, Konstantin Tomović, Milica Malešević, Helena Javor-Ibrahimbegović, Đorđe Rajić, Srđan Barašin, Aleksandar Milošević, Ognjen Ševo, Jelena Plaić, Anja Ljubojević, Anđela Arar, Goran Kukobat, Bojan Belenzada, Teodora Pavlović, Violeta Vuletić, Stefan Todorović, Vida Davidović, Anja Živković, Dragana Aničić, Marko Blagojević, Stefan Ličina. Centar za kulturu dijaloga:Nadina Balagić, Amela Ibrahimagić. Stefan Ličina

Повезани чланци