Veče ruske kulture u Gimnaziji Banja Luka

U utorak, 22. decembra u holu škole, održano je veče ruske kulture. Gimnazijalci koji uče ruski jezik su se, zajedno sa svojom profesoricom ruskog jezika Rankom Spasojević, potrudili da prisutnima predstave najljepša djela ruske književnosti i muzike. Gosti te večeri su bili i članovi hora Aleksandar Nevski.Srpska i ruska istorija i sudbina su mnogo puta bile prepletene, a važno je i napomenuti da je ove godine sedamdeseta godišnjica završetka Drugog svjetskog rata. Veče su otvorili upravo članovi hora himnom Ruske Federacije. Nakon toga publika je imala priliku čuti mnoge pjesme kao i odlomke iz djela nekih od najpoznatijih ruskih pisaca, na ruskom jeziku. Neizostavan dio bilo je i Tatjanino pismo Onjeginu iz Puškinovog Evgenija Onjegina kao i stihovi poznatih pjesnika Marine Cvetajeve i Sergeja Jesenjina. Učenica Dunja Pantić je zabavila sve prisutne sa dvije ruske narodne pjesme. Program je i završen pjesmom, a sigurni smo da su svi uživali u prelijepoj večeri. Čestitke svim učesnicima na uspješnoj i zanimljivoj večeri!

Повезани чланци