Novogodišnji debatni festival u Gimnaziji

Da je Debatni klub Gorgije jedna od najaktivnijih sekcija u Gimnaziji Banja Luka, ali istovremeno i jedan od najbolje organizoavnih debatnih klubova u Bosni i Hercegovini, znaju svi koji su ikada bili dio debatnog programa. Treći rođendan našeg Kluba obilježen je s malim zakašnjenjem, ali opravdano. Veliki broj različitih aktivnosti koje su krunisane još jednim regionalnim takmičenjem čiji smo domaćin bili dovele su do tog da oktobarski rođendan pomjerimo za decembar.Kako se bolje može proslaviti rođendan jednog debatnog kluba ako ne debatom? Upravo tako smo to ove godine i uradili s ciljem da ovo postane svojevrsna tradicija.Iskusni i sjajni debatanti, Marko Romić i Marko Blagojević, bili su zaduženi za organizaciju Festivala koji je zamišljen kao dvojezično debatovanje. U tri večeri održane su tri debate na srpskom jeziku i tri debate na engleskom jeziku. Pored učenika naše škole i malog, ali vjernog broja profesora, naši dragi gosti svih večeri festivala bili su naši dragi prijatelji iz debatnog kluba KŠC-a Banja Luka.Prve večeri debatovalo se na teze:1. Debata na srpskom jeziku: Stariji maloljetnici zaslužuju pravo glasa na izborima;Afirmacija: Rastko Zeljković, Aleksandra Jovandić i Milan TrkuljaNegacija: Milica Mađarić, Dolores Letić i Bojan Belenzada.2. Debata na engleskom jeziku: The European Union is a failed projectPropozicija: Marko Blagojević, Jovica Jović i Violeta VuletićOpozicija: Filip Miljković, Dejana Begović i Metju Maruka.Druge večeri debatovalo se na teze:1. Debata na srpskom jeziku: Mlado ljudi koji se vrate u BiH imaju svijetlu budućnostAfirmacija: Tamara Vukmirović, Dejan Vučeta i Aleksa RačićNegacija: Sofia Miljatović, Ivana Perić i Simona Turkić2. Debata na engleskom jeziku: Europe should close its bordersPropozicija: Metju Maruka, Luka Divljak i Sara PetkovićOpozicija: Lana Samardžija, Aleksandra Ljepojević i Anđela Arar.Treće večeri debate su bile veoma neobične odnosno u neobičnom formatu – 1:1.Debatovalo se na teze:1. Debata na srpskom jeziku: Bosna i hercegovina treba da se integriše u EUPropozicija: Marko RomićOpozicija: Bojan Belenzada2. Debata na engleskom jeziku: The Clas is more important than RacePropozicija: Marko BlagojevićOpozicija: Jovica Jović.Na kraju ova tri fantastična dana u kojima smo školu napuštali poslije 21 čas prethodno je ispunivši veoma dobrim debatama, sjajnom zabavom i dobrim raspoloženjem možemo konstatovati da je debata najdraža aktivnost naših učenika za koju im ništa, ali ama baš ništa nije teško, ali nažalost i to da u našem društvu ona još uvijek ne dobija zasluženu pažnju.S nadom da ćemo to promijeniti i imati prepunu salu svihgeneracija i svih nivoa, srdačno vas pozdravljamo.

Повезани чланци