Banjalučka Gimnazija i ove godine proslavila Svetoga Savu

BanjalučkaGimnazija i ove godine proslavila Svetog SavuPraznik srpske pravoslavne crkve, kao i školska slava-Savindan, koja se proslavlja širom osnovnih i srednjih škola u RepubliciSrpskoj i Srbiji u čast Svetog Save – prvog srpskog arhiepiskopa i utemeljivačaobrazovanja, dostojno je obilježena i u banjalučkoj Gimnaziji, u subotu, 27. januara2018. godine. Početak akademije tradicionalno je obilježen himnom Svetom Savi,u izvođenju hora naše škole pod palicom profesorice muzičke kulture, Milke Mandić,a zatim se prisutnim profesorima, učenicima i ostalim gostima obratila i vršilac dužnosti direktora škole – profesorica Vita Malešević, koja je izrazila želje dobrodošlice učenicima i profesorima škole, kao iprofesorima koji su penzionisani. Direktorica je, takođe, podsjetila sve prisutne na važnu ulogu Svetog Save uprosvjećivanju srpskog naroda. Ove godine, u najzahtjevnijoj vještini govorništva –pisanju đačke besjede povodom Savindana, priliku da pročita svoj rad na temu,,Putniče, neka sila riječi bude s tobom imao je učenik četvrtog razreda –Vanja Obradović. Nakon besjede, članice školskog hora i orkestra zajedno suotpjevale i odsvirale pjesmu ,,Molitva, pokazavši izuzetan talenat za muziku. I članovi dramske sekcije na čelu sa profesoricom Dunjom Ilićdoprinijeli su ovom svečanom danu, te su uspješno odglumili isti onaj dijalog koji jeizveden u Banjalučkoj bogosloviji daleke 1867. godine, po uzoru na nekadašnje Pelagićeveučenike. Riječ je bila o razgovoru dvojice mladića – Borka i Radenka, kojigovore o važnosti Savindana u Banjalučkoj bogosloviji.Uloge voditelja ove godine preuzeli su učenici drugograzreda – Aleksandar Zrnić, Matija Aleksić, Sofija Grujić i Jelena Popović i usaradnji sa profesoricama Jasminom Glišić, Dunjom Ilić i Danijelom Štrbac, uspjeli postićiugodnu atmosferu među prisutnima. Ovaj dan bio je prigodan i za pohvalu inagrađivanje učenika Gimnazije, kojinastavljaju koračati putem Svetog Save i ostvarivati najbolje rezultate nanivou svojih odjeljenja, zahvaljujući svom trudu i zalaganju. Ove godine, dobitnicaSvetosavske nagrade bila je učenica četvrtog razreda IB programa – Ivana Dević.Svetosavsku akademiju zatvorili su mlađi i stariji članovi kulturno-umjetničkog društva,,Čajavec sa ,,Saborskim igrama iz stare Banjaluke, koreografa Vase Popovića.U ovoj koreografiji kroz igru prikazan je život u Banjaluci sa početka 20.vijeka. Po završetku narodne igre obavljen je i tradicionalni običaj lomljenjaslavskog kolača uz prigodnu trpezu, pripremljenu za sve profesore, učenike idruge goste.Organizatori Svetosavske akademije, svi profesori iučenici koji su učestvovali u bogatom i raznovrsnom programu zahvalni su svimakoji su bili dio ovogodišnje svečane proslave uz nadu da će Savina riječ nastaviti da živi ida će pronalaziti svoje mjesto u srcima i riječima svih ljudi još mnogovijekova. JelenaLaketa, II8Una Zuber,IB2Selma Ibrekić, IV11Fotografi:Luka Tomić,Bojan Malinović, Dušan Vučenović

Повезани чланци