Treći Novogodišnji debatni festival

Novogodišnji debatni festival postao je tradicionalna manifestacija koja se u banjolučkoj Gimnaziji dešava svake godine u posljednjoj sedmici decembra mjeseca. Tako je bilo i na kraju 2017. godine. U vrijeme kada su svi okupirani iščekivanjem raspusta i na izmaku i učeničkih i profesorskih snaga i energije, ekipa od 30ak učenika, poznatih Gorgija, zajendo sa svojim trenerom, radi punom parom i izaziva čuđenje i u školi i van nje. Ali entuzijazam i volja, energija i znanje su ono što je zaštitni znak Gorgija uvijek i svuda pa ni ova završnica nikako nije neobična.U pet dana održano je ukupno 9 debata na različite teze, na različitim jezicima i u različitim formatima. Jedan dio turnira bio je revijalne prirode, drugi dio takmičarske. Formati koje su svi banjolučki debatanti mogli vidjeti bili su svi oni koji se unutar bh debatnog programa i rade : Karl Poper, Karl Poper Polisi i Svjetski debatni format. Osim debatovanja, debatanti su imali mogućnost i priliku da sude svojim kolegama i da shvate da je debatovati lako u odnosu na suđenje (Marija Božić, KŠC Banja Luka).Svakoga dana čitaonica naše škole bila je puna debatanata, dok je podrška kolega učenika, ali i profesora bila na vrlo niskom nivou. Ali Gorgijama to nikada nije bio problem! Ima nas dovoljno da jedni drugima budemo sjajna podrška.Veliku zahvalnost drugujemo kolegama iz Teslića koji su zajedno sa svojim trenerom prof. Isidorom Miljić došli sa dvije ekipe i sjajno debatovali.I na kraju, da vas ne bismo uskratili za informacije o tezama na koje smo debatovali, reći ćemo vam:1. Monarhija je bolja od republike.2. Sve regije imaju pravo na samostalnost ukoliko tako odluči većina njihovih građana.3. Velike informacione kompanije treba da odbiju davanje podataka o svojim klijentima državi čak i kada je to protivzakonito.Kao što vidite, bilo nam je veoma zanimljivo. Nadamo se da ćete dogovdine biti brojniji u publici, a i ako ne budete, mi ćemo debatovati!Argumentovano i dostojanstveno uvijek i o svemu!

Повезани чланци