Dan planete Zemlje – Oplaneti se!

U srijedu, 22. aprila 2015. godine, u Domu omladine Banja Luka održanaje prezentacija na temu Dan planete Zemlje pod nazivomOplaneti se!. Prezentaciju je održao Srećko Ćurković, učenik IB1 razredaGimnazije Banja Luka, u saradnji sa profesorom geografije Draškom Peraćem. Prezentacijisu prisustvovali brojni učenici i profesori Gimnazije Banja Luka. Prezentacijaje počela istorijskim pregledom obilježavanja ovog dana, ali je najveća pažnjaposvećena aktuelnim problemima sa kojima se naša planeta suočava. Cilj oveprezentacije, pored opšteg informisanja, bio je i da se kod prisutnih podignesvijest o ozbiljnosti situacije u kojoj se svi mi zajedno nalazimo. Važan dioprezentacije je takođe bioi predstavljanje različitih načina na koje običnigrađani mogu dati svoj doprinos smanjenju zagađenja i globalnog zagrijavanja,koji su zapravo najozbiljniji problemi. Ovom prilikom, posjetiocima su uručenei brošure o zaštiti Zemlje, koje su rezultat rada učenika IB programa u sklopuprojekta Preduzetništvo i preduzetničko učenje. Na ovaj način mladi su pkazali da jasno i svjesno mogu prepoznati problem u svojoj sredini, te svojim znanjem i umijećem smisliti i realizovati njegovo rješenje. Iako gimnazijalci, kojima je osnovni cilj što više opšteg teorijskog znanja, pokazali su da su i preduzetni i sposobni. Nakon prezentacije prikazan je dokumentarni filmBicikli pričaju priče autora Milana Lisice, koji govori o doživljajima grupeljudi, zaljubljenih u bicikle, koji njima putuju po cijelom svijetu.Prikazivanju filma prethodilo je kratko obraćanje Tihomira Dakića, jednog odproducenata filma i osnivačem Centra za zaštitu životne sredine.Na samom kraju svi prisutni promišljali su o sopstvenom odnosu prema prirodi i zaštiti živtone sredine i, sigurni smo, odlučili da urade sve što mogu upravo za još jedan srećniji i ljepši Dan.

Повезани чланци