Delegacija banjalučkih gimnazijalaca u epizodi Buongiorno Genova

U srijedu 19. februara, krenuli smo na put dalek 950 kilometara i nepunih 10 sati. Očekivanja su bila velika, ali niko nije ni slutio sa koliko ćemo se lijepih uspomena, samo 4 dana poslije, vratiti kući. Da vrijeme brže teče u dobrom društvu pokazalo se i ovaj put, pa smo se i mi za tren našli ispred jezičke Gimnazije Grazia Deledda, gdje su nas čekali naši domaćini. Bili smo smješteni u porodicama koje su nam veoma brzo prirasle srcu, bez obzira na poteškoće u razumijevanju i sve druge razlike koje nas dijele. Već sutradan čekao nas je ozbiljan posao. Miloš i Sara Spasojević predstavljali su Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju odnosno Mauritaniju na komitetu koji se bavio ljudskim pravima, Sara Stajčić i Ana takođe su predstavljale BJR Makedoniju na komitetu koji se bavio problemima mediteranskog područja, dok smo Stefan i ja predstavljali ponovo BJR Makedoniju odnosno Mauritaniju na komitetu koji se u Ujedinjenim nacijama brine za međunarodnu sigurnost. Teme kojima smo se bavili bile su izuzetno zahtjevne, ali to nije spriječilo nikoga od nas, ali ni od naših mnogobrojnih kolega iz zemalja širom svijeta da istražujemo, prezentujemo i diskutujemo ozbiljno i odraslo, trudeći se da donesemo što praktičnija rješenja za svjetske probleme. I sve to na engleskom jeziku, poštujući strogi kodeks oblačenja, ponašanja i izražavanja! Složili bismo se da je od svega najveći doživljaj bio upoznati toliko različitih tipova ljudi, biti saglasni sa njima ili im se protiviti za vrijeme debate, a već na prvoj pauzi upoznavati njihove kulture, slušati raznovrsne jezike, ispitivati ih o gradovima iz kojih dolaze, njihovim školama, hrani, odjeći i sličnim stvarima. Upoznajući maštovite i perspektivne vršnjake, slušajući njihove ideje, i u nama je rasla želja da postanemo aktivniji učesnici u rješavanju problema ne samo naše lokalne zajednice, već i cijelog svijeta. Naučivši mnogo, sa još više novih prijatelja te uspomenama na panoramu Đenove, vratili smo se u naš grad i našu školu gdje ćemo pokušati primijeniti svoje iskustvo i novostečeno znanje. Prva prilika nam se otvara već od 25. do 27.og aprila kada se održava druga BaLMUN konferencija u našem rodnom gradu. Arrivederci Genova! Srešćemo se ponovo!

Повезани чланци