Esperanto – jezik prijateljstva

Predavanje o ovoj temiposljednji put u Gimnaziji održano je prije 5 godina, pa su ove godine i učenicinovih generacija bili u prilici saznati mnoge informacije o ovom tzv. jezikuprijateljstva; kako i gdje je nastao, gdje je rasprostranjen, kaoi mnoge riječi i zanimljivosti iz jezika. Za odlično izlaganje i krajnjeprijatnu atmosferu, po ocjeni prisutnih, zaslužan je prof. Mićo Vrhovac,aktivni esperantista i potpredsjednikesperanto društva ,,La Mondo. Zahvaljujući njemu prisutni subili u prilici da čuju i neke od poznatih pjesama na ovom jeziku, upoznaju sesa osnovama gramatike, kao i da vide poznate knjige srpske književnostiprevedene na esperanto.Esperanto je nastaoprema zamisli Lazara Ludwika Zamenhofa, koji je u Varšavi 1887. godine objavioprvi udžbenik pod pseudonimom Doktor Esperanto- doktor koji se nada.Smatra se jezikom kojise bori protiv dominacije velikih jezika.Esperanto se na našim prostorima pojavio prvi put 1892. godine. Broj esperantista danas na teritoriji RS iznosi oko 3000.Profesorje istakao da postoji interesovanje za učenje ovog jezika, te da su to uglavnominteresanti koji žele da uče jezike i da saznaju više o kulturi drugih naroda.Dodao je da društvo ,,La Mondo svake godine organizuje kurs esperanta započetnike, ali i za one koji žele da nastave učenje, te da se on takođe moze pohađatiputem interneta. Svima onima koji žele da saznaju više o pohađanju kursa,preporučuje se stranica www.lernu.net.Ovo predavanje otvoriloje oči mnogim prisutnim, a pojedine od njih i zainteresovalo za učenjeesperanta. Jelena Laketa, I8 Monika Milanović III11

Повезани чланци