Gimnazijalac iz Pariza

Obožavao profesora Nakića O našem bivšem đaku Borisu Vukobratu, njegovomživotu, školovanju, izuzetnom poslovnom uspjehu i političkom angažmanu, nije lako u dvije-tri riječi. Za priču o njegovoj petrohemijskoj kompaniji ;;Koperšim;; (Copechim), o poslovnim uspjesima i političkim projektima, o uticaju u mnogim evropskim, pa i vanevropskim prijestonicama, trebalo bi mnogo vremena i prostora, a mi ćemo za ovu priliku samo dodati da je g-din Vukobrat nosilac najviših francuskih odlikovanja, daje bio kandidat za Nobelovu nagradu,da je – zajedno sa Butrosom Butrosom Galijem, Đovanijem Anjelijem i Francuskom akademijom – osnivač Frankofonskog univerziteta (L;Université Senghor) u Aleksandriji, te da je jedan od osnivača i počasni predsjednik Asocijacije nevladinih organizacija jugoistočne Evrope – CIVIC. Povrh toga, od 1992. godine osnivač je i predsjednik Fondacije za mir i rešavanje kriza. Više o životu i radu gospodina Vukobrata možete naći na sajtu www.fondmir.com. Osim poslovnih tema i veoma korisnih projekata koji su pred nama, zanimljivo je bilo slušati uspomene g-dina Vukobrata na gimnazijske dane, na zgode i nezgode, a posebnoo onovremenom profesoru latinskog jezika, legendarnom Ivi Nakiću. Ovaj đak je toliko obožavao profesora da ga je pozvao u goste u Pariz, a o tom putovanju, ;;kraljevskom;; dočeku, uživanjima u visokom pariskom društvu, profesor Nakić je sve do odlaska na onaj svijetpričao sa posebnim sjajem u očima. (O profesoru Nakiću, filmu o njemu… još će biti riječi). Iako je, sticajem okolnosti, Banju Luku napustio prije mature(maturiraoje u Jedanaestoj beogradskoj gimnaziji), g-din Vukobrat ima posebnu emociju prema našoj školi. To je potvrdio kada je sa radošću prihvatio da se upiše u članstvo Gaudeamusa – Društva za njegovanje tradicije Gimnazije Banja Luka.Strategijom do uspjehaU društvu g-dina Vukobrata, Gimnaziju su posjetili Mirjana Prljević, Milan Perduv i Ranko Risojević. Mirjana Prljević, savjetnik za strateško pozicioniranje, izvršni je direktor Fondacije gospodina Vukobrata i predsjednik Energetskog inovacionog centra TESLIANUM iz Beograda. I ona je nastanjena u Parizu, a poklonila nam je 10-ak jedinstvenih knjiga, među kojima izdvajamo njen bestseler ;;Strategija pozicioniranja kao ključ uspeha;;, koja je sa srpskogprevedena na francuski, engleski, ruski, turski i kineski jezik. O kakvom interkontinentalnom autoritetu i ličnosti je riječ, možda ponajbolje ilustruje jedan detalj: Mirjana Prljević bila je na naslovnoj stranici najuglednijeg ekonomskog časopisa u Aziji The Far East Economic Pictorial a intervju sa njom dat je na čak 12 strana. O svemu tome i još mnogo više možete pročitati na njenom sajtu www.prljevic.com.Sa g-dinom Milanom Perduvom, tvorcem našeg ekonomskog čuda zvanog ;;Slateks;;, koji je danas dirketor istoimenog Gerontološkog centra u Slatini, dogovorili smoposebnu saradnju, pa ćemo i o tome i o njemu uskoro opširnije. Glavnog ;;krivca;; za ovu posjetu, g-dina Ranka Risojevića, književnika i nekadašnjeg profesora u Gimnaziji ne treba posebno predstavljati, ali mu valja iskreno zahvaliti što je po ko zna koji put pokazao da je veliki i iskreni prijatelj Gimnazije. Z. P.

Повезани чланци