Gimnazijalci na manifestaciji Motivacioni dani u Sarajevu

Učenici: Anja Bošnjak, Milana Drljača, Nikola Bundalo, Bojan Malinović, Dimitrije Adamović, Marko Vranješ, Dušan Vučenović, Jovana Govedar, Ivona Šukunda, Vanja Obradović i Isidora Komljenović išli su u pratnji Dunje Ilić, profesorice srpskog jezika i književnosti, u Sarajevo kako bi učestvovali u manifestaciji Motivacioni dani. Cilj projekta je shvatiti i naučiti kako lakše izabrati zanimanje, fakultet i profesionalnu orijentaciju. Gostima se obratio gospodin Vigenmark, delegat EU, sa željama da mladi ljudi ne odlaze iz BiH, već da ostanu u svojoj zemlji i učine je boljim mjestom za življenje. Njegov govor je ostavio snažan utisak na sve prisutne i napomenuo mlade da slijede svoje srce prilikom izbora zanimanja.U prvom polugodištu tekuće školske godine sa učenicima četvrtog razreda obavnjeno je testiranje iz oblasti profesionalne orijentacije.Testiranje nije bilo obavezno i bilo je usmjereno na one učenike koji imaju nedoumice u vezi sa izborom svog budućeg zanimanja. Testiranje u Gimnaziji Banjaluka su obavili predstavnici kancelarije Evrospke unije u Sarajevu, iz tima za razvijanje omladinskog preduzetništva. Kreativni maturanti pisali su motivaciona pisma za učešće na takmičenju. Na osnovu najboljih pisama je sastavljen tim koji je učestvovao u radu Manifestacije. Svi zaključci se odnose na potrebnu podršku mladima u profesionalnoj orijentaciji. Ističe se vrijednost komunikacije i razmjena iskustava između mladih ljudi na nivou regiona Balkana i cijele Evrope. Izbor fakulteta i životnog zanimanja važna je odluka u životu svakog mladog čovjeka. Dostupnost informacija, stručno usavršavanje, putovanja i druženja biće od pomoći svakom mladom čovjeku. Profesori i stručni saradnici podijeliće svoja iskustva sa mladima. Uputiće im podršku i dati smjernice u radu ali nikako im ne mogu dati gotova rješenja. Svaki učenik za sebe, donijeće lijepe i teške odluke o izboru poziva i zanimanja za cijeli život. Savijeti odraslih i podrška mladima biće svakako od pomoći.Milana Drljača IV

Повезани чланци