Gimnazijalci na Matematičkom kupu u Beogradu

U odličnoj organizaciji i pratnji vodiča, upoznali smo grad i djelić Srbije. Prvog dana, nakon ceremonije otvaranja na kojoj su goste pozdravili direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović i zamjenik gradonačelnika grada Beograda, Andreja Mladenović, održano je takmičenje iz matematike, poslije čega smo posjetili Istorijski muzej Srbije, izložbu koja opisuje Pupinovo djetinjstvo i obrazovni put, aktivnosti na polju nauke, pronalazaštva, osnivanja i unapređenja najvećih institucija nauke u Americi. U narednim danima takmičenja kroz višečasovnu vožnju gradom upoznali smo Beograd i njegove znamenitosti, ali i putovanjem u Prirodnjački muzej Svilajnac, Jagodinu, kao i manastir Manasiju upoznali smo dio Srbije.Svečanom ceremonijom dodjele priznanja najboljim takmičarima, 30. juna u Domu Narodne skupštine Republike Srbije završen je četvrti međunarodni Kup Matematičke gimnazije. Naša ekipa osvojila je 5 bronzi i 2 srebra. Aleksa je osvojio srebro iz matematike i informatike, te bronzu iz fizike. Nikolina Župljanin je osvojila bronzu iz matematike, Stefan dvije bronze, iz fizike i informatike, te Jovan bronzu iz informatike. U ime Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, učesnike je pozdravila i na uspjehu im čestitala Tatjana Matić, državni sekretar, kao i predsednik SANU Vladimir Kostić, poručivši mladim takmičarima da svoj talenat treba da nastave razvijati velikom posvećenošću nauci i redovnim radom. Naši utisci sa ovogodišnjeg Kupa su divni. Ovaj višednevni boravak u Beogradu i druženje sa mnogim izvanrednim takmičarima iz drugih zemalja ostaće nam u najljepšem sjećanju.U svoje, i u ime svojih kolega želim da se zahvalim školi i profesorima na velikoj podršci.Nikolina Župljanin, I6

Повезани чланци